2.A

Zprávy ze třídy 1.A - třídní učitelka: Mgr. Kateřina Řehořková

Školní rok 2017/2018

PRV v přírodě

Dnešní PRV byla věnována savcům v lese. Děti pracovaly ve dvojicích (trojici) a čekala je spousta úkolů. Nejdříve jsme se zaposlouchali do zvuků lesa, pak jsme hledali na obrázcích savce. Dalším úkolem bylo vyhledat k nim rodinu - samec, samice, mládě. Pantomimou děti předvedly zvíře, které měly na obrázku. Ostatní poznávali. Následně jsme přiřazovali potravu a pak se všichni vydali po stopách. Byly to sice stopy jen nakreslené, ale vůbec to nevadilo a děti to moc bavilo. Dalším úkolem bylo najít srst a stíny. Potom dostala každá skupinka text a přečetla si několik zajímavostí o daném zvířátku.

A pak to začalo. Každá skupinka měla za úkol prezentovat své zvíře a ukázat plachtu, na kterou všechny obrázky lepili. Po každé prezentaci následovala hra. Takže jsme hráli na veverku, lišky si bránili ocásky, ježci dupali, funěli a v případě nebezpečí se svinuli do klubíčka. Pak se děti převtělily ve vlky a lovily ve smečce kořist. Také kreslili spletitou noru jezevce. Napodobovali jsme běh zajíce, který umí perfektně kličkovat. Učili jsme se, jak se chovat při nálezu mláděte a obdivovali jsme jelení skoky, které mohou být až dvanáctimetrové.

Po těchto hrách a prezentacích děti kreslily obrázky a přiložili je k plachtě. Po skončení tohoto dopoledne mi některé děti řekly, že to byly jedny z nejlepších hodin prvouky. Tak to je super a já doufám, že si budou hodně informací o zvířátkách pamatovat.

Dopravní výchova - tematický den

Žáci se seznámili s těmito tématy: zádržné systémy, bezpečnost pasažera ve vozidle, viditelnost, bezpečné chování na pozemních komunikacích, bezpečná jízda na kole a na motocyklu, první pomoc. Bylo to zajímavé dopoledne.

Návštěva v knihovně v České Lípě

Po roce jsme se vypravili vláčkem do českolipské knihovny. Již v první třídě nás zaujaly jejich zajímavé programy a proto jsme se rádi vrátili. Tentokrát jsme vybrali program s názvem Čeští lustrátoři. Nejdříve jsme se však nasvačili a pak už si každý našel zajímavou knížku nebo časopis a četl si. Program byl zajímavý, čekaly nás knížky, obrázky a mnoho povídání. Určitě za rok přijedeme zase. Dopoledne jsme zakončili skotačením na hřišti a pak hurá na vlak.

Olympiáda

Začala zimní olympiáda a i my jsme se ponořili do této slavnostní atmosféry. Řekli jsme si zajímavé informace, nakreslili některé sportovné disciplíny, ale hlavně olympijské kruhy. Vyrobili jsme i olympijský oheň a před samotným závoděním jsme si poslechli českou i olympijskou hymnu. Na fotkách lze vidět, jak jsme se vyřádili. Vyzkoušeli jsme několik disciplín, škoda jen, že venku v té době nebyl sníh. Vítězové i ostatní sportovci obdrželi medaile a diplomy. Už teď se těšíme za dva roky na letné olympijské hry.

Vánoční besídka

Rok se s rokem sešel a opět jsme ozdobili stromeček. Děti si letos vybraly, že chtějí kupovat jeden druhému dárky a vylosovaly si i komu ho dají. Ráno jsme si povídali o vánočních zvycích, o tom, jak se slaví Vánoce v jiných zemích. Zabalili jsme dárečky pro rodiče a pak jsme si uvařili čaj, zbaštili cukroví a zazpívali si koledy. Děkujeme mamince Marušky za  vánočku a biskupský chlebíček. Díky Nikolasovi nám svítil celou předvánoční dobu stromeček. Rozdali jsme si dárky, popřáli si hezké svátky a po závěrečné diskotéce jsme vyrazili vstříc vánočním prázdninám.

Taneční vystoupení

8 děvčat z naší třídy a dalších 18 mělo předvánoční období zpestřené trénováním a poté vystupováním. Nejdříve jsme zatančily v nemocnici v České Lípě v rámci projektu Děti seniorům, senioři dětem. Ve středu 20.12. jsme udělaly radost babičkám a dědečkům v domově důchodců v Nových Zákupech a poslední školní den jsme u stromečku v jídelně zatančily na písničku All I Want for Christmas Is You. Začaly jsme tedy novou tradici, že se u stromečku nejen zpívá, ale od tohoto roku i tančí.

Exkurze Ekocentrum Brniště, Naivní divadlo v Liberci
Dne 30. listopadu jsme vyrazili na naši letos první exkurzi. První zastávku jsme měli v Ekocentru Brniště. Tady jsme měli zamluvený výukový program Houby na sto způsobů. Houby jsou jednou z největších záhad této planety. Nepatří mezi živočichy ani mezi rostliny. Některé dokážou zabíjet a jiné uzdravují, některé jsou skoro neviditelné, jiné jíme, bez dalších by se zhroutil ekosystém planety. Co tedy jsou? A čím se živí? Na tyto otázky jsme hledali odpovědi při skupinové práci. A to ve skupince naukové, bádací i tvořivé. Houby jsme si dosyta užili a pokračovali jsme dál autobusem do Naivního divadla na představení Labutí jezírko. Labutí jezírko je loutková pohádka o čarovné moci lásky. Tato hudební komedie na motivy věhlasného pohádkového baletu Petra Iljiče Čajkovského s překrásnými loutkami i skvělými hereckými výkony se dětem moc líbila. Naivní divadlo nás opět nezklamalo a už se těšíme na další představení.

Jarmark

Vyráběli jsme a vyráběli - ve škole při hodinách PČ a VV, odpoledne po vyučování a dokonce večer u mě doma. Děkuji i rodičům a  prarodičům, kteří poslali věcičky, z kterých jsme tvořili a také těm, kteří něco vyrobili nebo upekli. Částku, kterou jsme na jarmarku utržili a která je rok od roku vyšší, využijeme na blížící se kino a určitě na školu v přírodě.

Šplh

Opět nás čekaly napínavé závody. A někteří naši borci se vylepšili a vyšplhali až nahoru. Vždyť jsme také trénovali. A toto jsou skvělé výsledky:

  Děvčata:1. Anička Kvasničková 7,50,  2. Karolínka Tesařová 7,58 , 5. Terezka Tesařová, 6. Markétka Suchá,10. Amálka Danielová, 8. Anežka Vávrová, 12. Jasněnka Cahová

  Kluci: 1.Martin Dvořák  6,99,  2. Nikolas Štoček 8,21


Mikulášský den

Na tento den se děti vždy moc těší.Téměř všichni přišli oblečeni za čertíky, Mikuláše nebo andílky. První hodinu na ně čekaly počítače - nejdříve trochu matematiky a češtiny, pak za odměnu pexeso nebo hry se zvířátky. Druhou hodinu jsme se přesunuli do knihovny. Seznámili jsme se se školní knihovnou a následně ve dvojicích děti plnily úkoly. Vyhledávaly, zjišťovaly a hlavně se bavily. Dokonce si nás tam našel i Mikuláš s čerty a andělem. Čerti si nikoho neodnesli a tak jsme po velké přestávce mohli pokračovat v našem zábavném dopoledni. Zasoutěžili jsme si v češtině, matematice , zazpívali jsme si a naučili básničku pro Mikuláše. Všichni se těšili, až si najdou překvapení ve své punčošce. Domů si děti odnesly dárek pro rodiče - rámeček se svou fotografií. Doufám, že jim nyní dělá doma radost. I závěrečná diskotéka se povedla a tak zase za rok.

Projektový den Den barev a Národní den 25.10.

Hlavním úkolem tohoto dne bylo vytvořit si lapbook. Lapbook je interaktivní 3D kniha, kterou si děti samy vyráběly a do ní vkládaly informace a  zajímavosti na téma Česká republika a den vzniku Československa. Zopakovali si, co jsme se učili v 1.třídě - symboly, prezidenty, hymnu atd. Hymnu si všichni také nakonec zazpívali. Společně s ostatními třídami jsme ztvárnili naší státní vlajku před školou. Tentokrát jsme byli v barvě modré.

 

Projektový den-Den výživy
V pondělí 16. října jsme měli náš letošní první projektový den- Den výživy. Téma jsme měli-cukr, sůl, obiloviny. Tři chlapci z deváté třídy si připravili zajímavou prezentaci - zaměřili  se na obsah cukru v nápojích. Po zjištění, kolik cukru je např.v coca cole, spritu nebo mirindě, se mnozí rozhodli, že takové nápoje už pít nebudou. Pak pracovali děti ve skupinkách a nakonec jsme shlédli zajímavá videa např. o výrobě pečiva, soli nebo o cukrovce či celiakii. Zdravá svačina byla samozřejmostí.

Sportovní den
Dne 29.9. jsme si užili sportovní den. V rámci sportovního dne jsme si vyzkoušeli pět disciplín Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Do tohoto projektu, který připravili olympijští vítězové v desetiboji Roman Šebrle a Robert Změlík, je naše škola zapojena již řadu let a sklízí velké úspěchy. Cílem OVOVu je přimět děti k větší pohybové aktivitě, rozvíjet jejich sílu, rychlost, vytrvalost. Letos nám přijeli pomoci přímo organizátoři OVOV. Závodí se po ročnících narození. My si vyzkoušeli tyto disciplíny: trojskok snožmo z místa, hod 2kg medicinbalem obouruč přes hlavu, skákání přes švihadlo po dobu 2 minut, člunkový běh s míčem v ruce a kliky.

Zákupský kilometr

4.10. se ukutečnil 1.bodovaný závod Zákupských sportovních her. Moc děkuji Anežce, Markétce, Terezce, Karolínce, Marušce, Jasněnce, Nikolasovi, Matějovi a Martinovi, že skvěle reprezentovali naši třídu. Letos běhali se třeťáky, ale příští rok to budou mít zase oni lehčí. Gratuluji Nikolasovi ke druhému místu.

Přespolní běh

Ve středu 27. 9. se vybraní žáci z 1. stupně zúčastnili již tradičního přespolního běhu v České Lípě. Nejlépe si vedla štafeta nejmladších chlapců ve složení: Pavel Havlík, Nikolas Štoček, Robert Olšar a Lukáš Pavelka, kteří zvítězili systémem start – cíl. Štafeta dívek pak skončila na 6. místě. Složení- Eliška Sazamová, Amálka Knesplová, Markétka Suchá, Terezka Tesařová.
Děkuji za vzornou reprezentaci naší školy.

1.školní den - aneb Vítejte v pirátské třídě

4.září jsme se opět sešli v naší třídě. Tentokrát již ne jako skřítkové a víly, ale jako piráti. Na děti čekaly jejich čepice, které si samy na konci školního roku vyrobily. V piráských sklenicích měly napsaný vzkaz od vrchní pirátky - paní učitelky. Dostaly také balonek s pirátským znakem. A tak, jak již bylo napsáno v lahvi - MILÝ PIRÁTE, BUDE TO ROK, BĚHEM KTERÉHO BUDEME PLOUT NA VLNÁCH PODIVNA , BUDEŠ PLNIT SPOUSTU PIRÁTSKÝCH ÚKOLŮ, SBÍRAT UKOŘISTĚNÉ ZLAŤÁKY, DOSTANEŠ ODMĚNU Z TRUHLY MRTVÉHO MUŽE A BUDEME CESTOVAT NAŠÍ LODÍ PO SVĚTĚ.
STAL SE Z TEBE PIRÁT 2. TŘÍDY A PROTO BUDEME SPOLU VYPLOUVAT NA EXKURZE, VÝLETY, NA ŠKOLU V PŘÍRODĚ A MOŽNÁ AŽ NA KONEC SVĚTA A PRO KAŽDÉHO, KDO BY NÁM TO CHTĚL POKAZIT, BUDE POMSTA BUDE SLADKÁ.

 

A je to tady! Poslední den školy! Vysvědčení!

Ráno mi přišly do třídy samé princezny. Měly krásné šaty a moc jim to slušelo. Kluci se také "ohákli" a byla na ně radost pohledět. Rozdali jsme si pochvaly, notýsky do druhé třídy, prázdninové deníčky, samozřejmě vysvědčení (všichni se samými jedničkami :) ) a také pár vzpomínkových fotek a vyprávění ode mne.Školní rok jsme zapili šampaňským.

Snažila jsem se napsat o každém z vás, děti, jak jsem vás celý rok viděla a hlavně jsem vám chtěla napsat, že vás mám moc ráda, ale to vy víte, protože to ode mne slyšíte často a mnozí z vás mi to také říkají. Byl to krásný rok, přirostly jste mi k srdíčku a moc se na vás těším po prázdninách. Rodičům děkuji za perfektní spolupráci, jste skvělí a patří Vám velké díky, protože jste své děti dobře vychovali a proto se mi s nimi tak dobře pracuje. I vy odpočívejte a prožijte se svými dětmi krásné chvíle. K.Řehořková

Rozloučení se školním rokem a přespávačka

Ve čtvrtek 8.6.jsme se sešli ve večerních hodinách spolu s rodiči na společném rozloučení. První školní rok utekl jako voda a prožili jsme toho spolu opravdu hodně.
Vzhledem k tomu, že máme ve třídě hodně tanečnic, naučili jsme jeden tanec i celou třídu a na začátku děti rodičům zatančily. A pak rodiče spolu s dětmi soutěžili v několika disciplínách např. skok v pytli, házení na cíl či chůze na chůdách. Za každou splněnou disciplínu dostali razítko a nakonec i medaili. Chtěli jsme, aby si dospěláci připomněli dětská léta. Pomocnice, děvčata z mé bývalé třídy, uvařily rodičům kávu a nabídly bábovku, kterou děti samy pekly. No a pak už jsme se vydali na zámek, na noční prohlídku. Tam na nás čekala Markétky maminka. Děkujeme jí, že si na nás udělala čas. Podívali jsme se do kaple, na výstavu panenek a do strašielného sklepení. Po procházce naším městem nás čekala stezka odvahy po škole. Děti hledaly skřítky a u každého našly písmenko, které měly opsat. Všechna nakonec dala dohromady tajenku. A pak už pohádka a první spaní ve škole. Druhý den nás čekaly dílničky a někoho sportovní utkání v ledním (letním) hokeji.

Rozloučení se školním rokem se povedlo a tak sbohem 1.třído!!!
 

Exkurze do zoo

Ráno v 7:00 hod. jsme vyrazili směr Praha. Nikdo z naší třídy nezvracel, za což patří dík rodičům, kteří poctivě nadávkovali kinedryl. V 9 hod. jsme již stáli před zoo. Zoo nabízí mnoho mimořádných pavilonů, desítky expozic i množství dalších zajímavých staveb. Navštívili jsme indonéskou džungli, pavilon goril,údolí slonů, pozorovali jsme hrochy při krmení, lachtany při cvičení. Smáli jsme se u surikat, opic či tučňáků. Se zatajeným dechem jsme procházeli kolem vlků, medvědů, šelem nebo anakondy. Obdivovali jsme vznešené žirafy, obrovské želvy a mohutné lední medvědy. Zoologická zahrada má rozlohu 60 ha, z toho 50 ha činí expozice a jsou zde tisíce zvířat. Projít se můžete po 10 km cest! Při pozorování zvířat nám každou chvilku vyhládlo a tak jsme pravidelně svačili. :) Děti měly možnost koupit si všelijaké dobroty - zmrzlinu, ledovou tříšť, párek v rohlíku, hranolky aj. Posilnili jsme se a vystoupali na 18,5 m vysokou rozhlednu, která nám nabízí krásný výhled na Prahu. Velký úspěch měl hrad složený z mnoha prolejzaček a skluzavek. Všichni zapomněli, že už je bolí nohy a řádili a řádili. Posilněni závěrečnou zmrzlinou jsme vyrazili domů a po 18 hod. jsme v pořádku dorazili před školu. Musím všechny děti pochválit, že byly poslušné, nikam neodbíhaly a nikdo se neztratil. Ale že mám šikovné děti vím už ze školy v přírodě. :)

Mobilní planetárium

Novinkou u nás ve škole bylo mobilní planetárium. Pro prvňáčky byl velmi zajímavý pořad - Voda, zázrak přírody.
​Ve filmu se žáci dozvěděli, že bez vody by na naší planetě nemohl vzniknout život, nebo také že voda tvoří 95% našeho těla. Zjistili jsme, kolik procent veškeré vody na Zemi zaujímá voda slaná, nebo jak by měla být sladká voda využívána v závislosti na rostoucí světové populaci. Kde vzít čistou vodu? Jak fungují čističky odpadních vod? Proč dochází ke znečišťování řek?
Kolik vody ztrácí člověk denně přes vylučovací systém a kolik bychom jí tedy každý měli denně vypít? Co to je minerální voda? Jak je možné, že má voda léčivé účinky? Čím vzniká gejzír a v jakých částech světa jej můžeme vidět? Jak vznikají oblaka, vodní pára, déšť nebo sněhové vločky? A kde se berou krápníky?

To ale nebylo vše. Podívali jsme se  jak vypadá Slunce a planety sluneční soustavy. Prohlédli jsme si naši Zemi stejně jako kosmonauti. A zabrouzdali jsme i dál do vesmíru. Budeme se těšit na příští školní rok na další zajímavé programy.

1. třída – dívky                                            1. třída – chlapci
                
2. Markétka Suchá 260 cm                       3.Nikolas Štoček 271 cm
4.Kája Tesařová 238 cm                           4. – 5. Matýsek Voříšek 255 cm
5. Sárinka Perlíková 229 cm                     7.Standa Bajer   241 cm
6. Anička Kvasničková 225 cm                 8. Ondra Reitschläger 221 cm
7. Terezka Tesařová 222 cm                  
 9.Jasněnka Cahová 182 cm                                                                    
             
Děkuji všem, kteří se zůčastnili.

Den dětí

1.6. jsme oslavily Den dětí. Původní plán byl jít do zámeckého parku, ale vzhledem ke krásnému slunečnému počasí jsme zvolili koupaliště. Všechny jsem namazala opalovacím krémem a tak jsme hned v 8 hod. vyrazili. Děti měly za úkol splnit 8 skřítkovských úkolů - hledaly v písku skřítky, skákaly v pytli, házely na cíl, poznávaly živočichy a rostliny, skládaly puzzle, soutěžily v obratnosti a ve dvojici četly a opisovaly krátký text. Mezitím si hrály na písku, stavěly hrady a brouzdaly ve vodě. Děkujeme Adélce a Zuzce, že si připravily stanoviště s obrázky zvířat a rostlin a zároveň celou dobu dávaly za splněné úkoly razítka. Na konci dostal každý diplom a pak už jsme vyrazili pod zámek na zmrzku. Bylo to moc hezké dopoledne. Tak zase za rok.

Exkurze do muzea a do knihovny
V úterý 16. května jsme se vypravili do České Lípy. Nejprve jsme zamířili do knihovny. do muzea. Měli jsme objednaný program Pasování na čtenáře. Aby děti mohly být pasované, musely splnit tři úkoly. Vylosovaly si písmenko, které musely svým tělem ztvárnit a vymyslet od něj dvě slova. Poté přečetly úryvek z knížky a musely poznat, z jaké knížky úryvek je. Nakonec jsme měli dát dohromady pravidla, jak se chovat ke knížkám. Všechny děti úkoly splnily a paní knihovnice, v převleku za komtesu a pana Hynka, nás moc pochválily a postupně všechny pasovaly. Děti obdržely glejt čtenáře a medaili s moudrou sovou. A co jsme si užili v muzeu? Děti zajímaly hlavně přírodovědné expozice-svět pavoukovců a hmyzu, svět moří a oceánů, příroda Českolipska a expozice zvířata z celého světa. Zároveň jsme si prošli i geologii, mineralogii a archeologii a historii Českolipska. V atriu nás zaujaly vodní želvičky. Kromě preparovaných exponátů děti potěšily i živé exponáty ze světa hmyzu, plazů a pavoukovců. Exkurze se vydařila a všem se nám moc líbila. Naše celoroční čtenářské úsilí bylo zúročeno.
 

Škola přírodě
Nastal den D. Všechny děti se sešly ráno před osmou hodinou u autobusu.
Po naložení kufrů zamávaly svým rodičům a všichni jsme vyrazili směr Doubice.
Po příjezdu k penzionu Hubertus, jsme vyložili kufry a ten samý autobus nás odvezl na Mezní louku, ze které jsme se vypravili nádhernou přírodou kolem skal až k Pravčické bráně. K bráně patří i výletní zámeček Sokolí hnízdo. Od něj vedou upravené stezky a schodiště na skalní plošiny, odkud jsme měli krásný výhled do kraje Českosaského Švýcarska. I když po cestě občas vykouklo sluníčko, u Pravčické brány nás přivítalo husté sněžení. Poté, co nás autobus odvezl zpět k penzionu, jsme vybalili a zahráli si několik her a soutěží. Děti řádily i na hřišti u penzionu, mohly využít houpačky, kolotoč nebo skluzavku. Po večeři dostaly své první diplomy, deník, do kterého před spaním nakreslily zážitky úterního dne a těšily se, co se jim bude první noc zdát.
Ve středu dopoledne nás čekala Cesta za pokladem. Dvojice plnily úkoly, ve kterých si procvičily počítání, psaní i čtení. Pokladem byly kšiltovky s nápisem, který bude všem tuto školu v přírodě připomínat. Před obědem jsme ještě navštívili areál, kde je velké množství dřevěných soch. Když jsme se pokochali sochami a vyřádili v bludišti, kreslily děti sochy, které se jim nejvíce líbily. Po poledním klidu jsme pokračovali v soutěžení z pondělního dne – rychlost, odhad, paměť, rovnováha. Vypravili jsme se do lesa, kde následovala činnost, na kterou se děti nejvíce těšily – skřítkovské domečky. Ve skupinkách jsme postavili takové domečky, do kterých se skřítkové určitě nastěhují. Poté si „áčko“ zahrálo několik dalších soutěží a „béčko“ jezdilo na koni. Po večeři se děti vyřádily v soutěži o nejlegračnější účes. Čas do úplné tmy jsme využili kreslením do deníku. A pak už stezka odvahy. Úplněk nám svítil na cestu, na konci čekala každého malá sladkůstka. Stezku zvládli všichni.
Ve čtvrtek nás probudilo vykukující sluníčko s příslibem slunečného dne. Po snídani jsme opět využili zahradu u penzionu a zasoutěžili se, zahráli pár her. Hned po obědě jsme vyrazili malebnou lesní cestou do Krásné Lípy. Tam děti nadchla interaktivní expozice České Švýcarsko. Ve dvou patrech jsme si prohlédli a vyzkoušeli interaktivní exponáty (větrný mlýn, lososí cestu, labyrint v krajině, virtuální let horkovzdušným balonem nad krajinou Českosaského Švýcarska), zhlédli jsme i panoramatickou trojprojekci znázorňující zrození krajiny. Poté jsme se osvěžili zmrzlinou a nakoupili drobné upomínkové dárečky domů. Po návratu k penzionu si „áčko“ zajezdilo na koních a „béčko“ si zahrálo další hry. K večeři jsme si opekli buřtíky a nedočkavě se těšili na rozlučkovou diskotéku. A že se vydařila. Zařádili jsme si v soutěžích s balónky, obručemi, zahráli si hru „Obleč, co můžeš“ a pak už jen tančili. V párech, společně, divoce, kreativně, ale hlavně radostně. Po večerní hygieně jsme si rozdali diplomy, nakreslili si zážitky z celého dne do deníčku a po přečtení pohádky unaveně usínali.
Pátek byl ve znamení balení. Roztřídit, zabalit, nic nezapomenout. Po sbalení jsme ještě vyrazili na poslední túru, na vyhlídku Spravedlnost. Cesta do kopce byla příkrá, ale rozchozeni z celého týdne jsme všichni vyšplhali nahoru a mohli si užít vyhlídku do okolí za krásného slunečného dne. Na rozdíl od úterních zimních bund, jsme vytáhli kraťasy. Po obědě jsme si naposled užili na zahradě prolejzačky, míče, chůdy, házedla, švihadla. Na závěr jsme zhodnotili celý pobyt a s příslibem další školy v přírodě jsme nasedali do autobusu. Rozjeli se směrem do Zákup, kde na nás čekali natěšení rodiče. My, obě paní učitelky i s paní vychovatelkou, jsme se shodly, že děti byly samostatné, skvělé, kamarádské, bezproblémové a že jsme si ten týden opravdu užily. Těšíme se zase za rok.

Další fotky jsou na rajčeti, přeposílala jsem na e-mail.
 

Ponožkový den
V úterý 21. března jsme společně všichni z celé školy vyjádřili podporu lidem s Dawnovým syndromem. Nejdříve jsme si povídali o tom, co to je za postižení a proč jsme si oblékli na každou nožku jinou ponožku. I když nejsme stejní, patříme k sobě.
 

Vrabčáček - pěvecká soutěž

Ve středu 22.3.2017 se v kulturním domě v Zákupech uskutečníl 18. ročník pěvecké soutěže "Zákupský vrabčáček". Děkuji všem zpěváčkům, že se nebáli a přišli si společně zazpívat. Bylo vidět, že je sužuje tréma, ale obdivuji je za odvahu. Anička zvládla sólo s písní Půlnoční a od poroty získala 3.místo. Duety zazpívali Jasněnka a Vojta -měli  romantickou píseň Buchet je spousta a Sára s Markétkou, které zapěly píseň Beruško půjč mi jednu tečku.

Masopust ve třídě

Byl to skvělý den. Většina dětí přišla již ráno v kostýmech a tak jsme obdivovali zajímavé nápady. Nejdříve jsme si pověděli, co je to Masopust a  jak se slaví. Den před tím, jsme vyráběli klauny, kteří nám teď dělají stráž před třídou. Během dopoledne jsme se učili pomocí soutěží a různých her, počítali jsem, psali i četli a to vše v duchu Masopustu. Poslední hodina však byla nejlepší. Balonky létaly vesele třídou a závěrečná diskotéka se líbila úplně všem.
 

Exkurze Liberec
Dne 3.3.2017 jsme vyrazili směr Liberec. První zastávka byla v Naivním divadle, kde jsme se nejdříve nasvačili a pak se „ponořili“ do krásné pohádky plné vtipu, písniček, ale také ponaučení.
Hrdina této pohádky, malý Vendelín, si takhle jednou otevřel pusu na své rodiče, aniž by vlastně pořádně tušil, co říká: „Dejte mi konečně pokoj! Zapomeňte na mě!“ Nejenže pořádně netušil, co to vlastně říká, ale především nevěděl, že na stěně visí kukačkové hodiny, které mají tak trochu kouzelnou moc. A tak se Vendovo přání zčistajasna vyplnilo. Jako mávnutím kouzelného proutku Venda zmizel. Ztratil se. A rodiče na něj v mžiku oka zapomněli.
On se vlastně spíše jenom zmenšil. Najednou se vedle něj zapomenutá ponožka jeví veliká skoro jako žirafa. A jediný, kdo je s ním ochoten se kamarádit, je smradlavý sýr z ledničky. Možná by si časem našel Venda v novém světě i jiné kamarády, kdyby tolik netoužil vrátit se k rodičům. Jenže se dozví, že ho rodiče musí zavolat jménem dříve, než usnou. Jinak by už zůstal navždy takto ztracený. Venda pochopí, že myslel jen na sebe a že má rodiče velmi rád.Pohádka se dětem moc líbila.
No a pak nás autobus převezl k Babylonu, kde se nachází Lunapark – areál, který nabízí zábavu pro všechny generace za každého počasí. Po svačině to začalo. Pro nejmenší je tu připraven vláček s kačenkami, řetízkový kolotoč, houpačky, prolézačky, trampolína a nejrůznější houpadla. Vyřádili jsme se na autodromu, odvážlivci vyzkoušeli oblíbený simulátor divokého býka "Torro" nebo si vyzkoušeli pocity horolezce na horolezecké stěně. Kdo měl chuť, mohl si koupit zmrzlinu nebo nějakou jinou dobrotu.
Unaveni z dvouhodinového řádění jsme nastoupili do autobusu a vyrazili domů. Všichni se shodli, že to byl super výlet.

Valentýn
Valentýn – svátek zamilovaných , který k nám přišel pravděpodobně ze starověkého Říma, jsme oslavili dne 14.února. Všichni ze třídy vyrobili svému spolužákovi nebo spolužačce krásné Valentýnské přání a taktéž jedno pro rodiče.
Další malá přáníčka si děti psaly o přestávkách a vhazovaly do valentýnské pošty na chodbě.

 

Skok daleký odrazem z můstku

Velká pochvala 6ti děvčatům a 4 chlapcům z naší třídy, kteří se zúčastnili dalších závodů. Pilně jsme trénovali a proto máme radost z vítězství Markétky a druhého místa Nikolase. Samozřejmě chválím i ostatní závodníky, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

1.Suchá Markétka 220 cm
2. Sazamová Eliška 190 cm
3. Horáčková Klárka 190 cm
4.-5. Kvasničková Anička 160 cm
Sazamová Barunka 160 cm
6. Perlíková Sárinka 160 cm
7.-8. Danielová Amálka 130 cm
Tesařová Karolínka 130 cm
9.-11. Vobrová Linduška 130 cm
Tesařová Terezka 130 cm
Kreisingerová Liduška 130 cm

Chlapci

1.Olšar Robert 250 cm
2.-3. Brůžek Oskar 220cm
Štoček Nikolas 220 cm
4. Voříšek Matěj 190 cm
5.-7. Dvořák Martin 160 cm

Novák Jan 160 cm
Hrádek Daniel 160 cm
8. Moník Petr 160 cm
9. Reitschläger Ondřej 130 cm
10. Vaniš Matěj

 

Vánoční besídka

A je to tady. Naše první Vánoce a první vánoční besídka. A že jsme si ji opravdu užili. Když děti ráno vkročily do potemnělé třídy, svítil tam stromeček a pod ním byly dárky –spousta společenských her, puzzle, plyšáčci. Za chvilku jsme již zpívali u stromečku a povídali si o vánočních zvycích. Také jsme rozkrojili jablíčko a objevili jsme hvězdičku.
Nejvíce se děti těšily na to, jak si udělají jednohubky. A tak jsme se na to vrhli, musím říct, že to všem šlo pěkně od ruky. Krájelo se, mazalo, zdobilo sýrem a mandarinkami. Vytvořili jsme jeden velký stůl, uvařili jsme si voňavý čaj a zasedli jsme. Ještě jsme na stůl dali preclíky a kokosky, které zbyly z jarmarku. Děti si pořádně zaplnily bříška a tak jsme mohly pokračovat ve vánoční jízdě.
Vypravili jsme se na návštěvu do školky. Paní učitelkám jsme vyrobili srdce, na které se děti podepsaly, aby si p.učitelky vždy vzpomněly, kdo k nim do školky chodil a kdo je měl rád. Během chvilky se všichni vmísili mezi školkové děti a pomalu nebylo poznat, že jsme tu jen na návštěvě. Hodinka uběhla jako nic a nikomu se nechtělo zpátky. Při odchodu si každý mohl vzít cukroví.
Po příchodu do třídy jsme poklidili a měli jsme chvilku čas na to, aby si děti pohrály s plyšáčky a prozkoumaly hry. Také se dojídaly jednohubky. Nakonec zbylo jen pár kousků, které jsem jim s sebou dala do družiny.
A čekala nás poslední akce. Každý měl přinést alespoň jednu dobrůtku pro zvířátka do lesa.Cestou ze třídy jsme se stavili u p. zástupkyně a u p.ředitele, popřáli jsme jim krásné svátky a šťastný nový rok a dali jsme jim hvězdičkový svícínek, který jsme všichni ve třídě vyráběli. Poté jsme došli na Heldův vrch a zvířátkům jsme tam nechali seno, piškoty, jablíčka a další dobroty. Měli jsme dobrý pocit, že jsme nemysleli jen na sebe, a že jsme udělali dobrý skutek.
Popřáli jsme si krásné Vánoce a vyrazili vstříc vánočním prázdninám. Přeji všem dětem a jejich rodinám šťastný nový rok 2017.
 

Vystoupení na zámku

V sobotu 17.12.jsme se obě 1.třídy sešly na nádvoří našeho zámku, abychom v rámci předvánoční atmosféry zazpívali u krásně ozdobeného stromečku několik koled a vánočních písní. Musím moc a moc pochválit všechny děti ze své třídy, že splnily svůj slib a přišly. Zazpívali jsme My tři králové, Rolničky a společně s béčkem Půlnoční. Zpívali jsme vlastně i medvídku Medouškovi k jeho narozeninám. Podívali jsme se, jak baští dobroty, které dostal a pak jsme vyrazili do tepla domova. Ještě jednou díky rodičům, že jste doprovodili své děti na zámek a zhlédli jejich pěkné vystoupení.

Návštěva zámku

V pátek 16.12. jsme vyrazili na prohlídku zámku. Prohlídka byla zdarma jako odměna, že budeme v sobotu vystupovat na nádvoří zámku. S paní průvodkyní si děti povídaly o tom, kdo na zámku žil a jaké to bylo v té době žít. Dozvěděli jsme se, jak se dříve lidé oblékali, jak slavili Vánoce, co dostávali pod stromeček. V každé místnosti byl jinak ozdobený stromeček a pod některým z nich i hračky. Viděli jsme pokoj malé princezny a pokoj malého prince zařízené tak, aby připomínaly bydlení zámeckých dětí na zámku. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a také autíčka). V zámecké kapli jsme si i zazpívali, bylo to krásné a dojemné.

Závody ve šplhu

Ve středu 14.12. se 8 dětí z naší třídy zúčastnilo závodů ve šplhu. Skvěle připraveni z hodin tělocviku bojovali všichni skvěle a obsadili přední místa. Paráda a velká pochvala!!!!

1. Karolína Tesařová 5, 76 s                 1. Martin Dvořák 5, 82 s
2. Anička Kvasničková 6, 41 s               2. Nikolas Štoček 6, 16 s
3. Markéta Suchá 6, 50 s                        4.Matěj Voříšek  15,62 s
4. Tereza Tesařová 7, 51 s                    
5. Sára Perlíková 7, 75
 

Exkurze do Ekocentra a do Kryštofova Údolí

První naše cesta dne 13.12.vedla do ekocentra v Brništi, kde na děti čekal program "Od kapky vody k moři". Rozdělily se na skupinky, v kterých následně pracovaly. Na příběhu vodních víl Sněženky, Mlženky a Voděnky se děti dozvěděly, jak vypadá cyklus vody na planetě Zemi a kde se bere voda u nás doma. Řekly si, proč je voda důležitá a jak ji můžeme zachovat čistou. Pokusy si ověřily některé vlastnosti vody, především tři základní skupenství. Aby se proběhly, předváděly pomalý potůček, rychlou řeku atd. Poslechli si Vltavu od Bedřicha Smetany. Velmi je bavila výroba vločky, kterou si mohou pověsit doma na stromeček. Po svačině jsme opět nasedli do autobusu a pokračovali do Kryštofova Údolí.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Dnes je Kryštofovo Údolí zapsáno jako vesnická památková zona.V obci Kryštofovo Údolí odbíjí čas orloj.  Údolský orloj se skládá z dvaadvaceti figur. Dvě statické figury na nárožích znázorňují svatou Barboru vlevo jako patronku horníků a svatého Kryštofa vpravo jako patrona obce. Ostatních osmnáct postav je pohyblivých. Ponocný pravidelně zvedá trubku a kolem něj obíhá pes. Pak se spustí krmení a napájení dobytka a drůbeže. Následuje dvanáct apoštolů. Na závěr odzvoní časové znamení. Dále jsme navštívili muzeum betlémů, kde je k vidění dvacet tradičních betlémů (nejstarší z roku 1846) a vlastivědná expozice o zdejším živobytí. Budova dříve sloužila jako škola. Dětem se líbily nejen betlémy, ale i  hračky našich babiček, dědečků, prababiček a pradědečků. Zaujala je stará školní lavice s kalamářem, tabulkou a křídou, kterou se na ni psalo a úspěch měla i rákoska. Někteří si ji toužili vyzkoušet. Ale protože se na exponáty nesmí sahat, o tento zajímavý zážitek jsme přišli.                                                                                                                         Nakonec si každý koupil něco na památku nebo dáreček pro sourozence či rodiče. Po druhé svačině jsme vyrazili směr domov, příjemně unaveni, plni zážitků. Těšíme se na další výlet.

Čertovský den
5.12. jsme si užili „Čertovský den“. Většina dětí přišla převlečena za čertíky, kterým nechyběli rohy (často blikající), ocas nebo dokonce vidle. Mezi čertíky se ale objevil i Mikuláš a anděl. Celý den se nesl v duchu čertovském. Děti plnily různé úkoly a zároveň se učily. V žákovské knížce se jim objevily jedničky za čertovské čtení ,pekelné počítání, raráškovská písmenka, ďábelské zpívání , mikulášské vyrábění a andělské chování.
Přišel nás navštívit Mikuláš, který nám přečetl psaní o naší třídě. S sebou přivedl dva čerty a dva anděly. Zjistili jsme, že na nás peklo nemůže, protože jsme bezva parta, která drží při sobě. Takže si čert nikoho neodnesl a to je dobře. Ani jednoho bych stejně nedala. Po jeho odchodu jsme zbaštili po čertu dobré muffiny.
V ponožkách, které nám visely na okně děti objevily překvapení – psaní od vrchní čertice. Každému jsem napsala hodnocení, protože si děti zasloužily pochvalu za tříměsíční snahu ve škole a mnozí i za pěkné chování. V ponožce objevily i sladkosti, balonek a své první pero, které mělo obrovský ohlas.
Tento „Čertovský den“ jsme zakončili pekelnou diskotékou. Bylo to super dopoledne.

Ukázková hodina
6.12. jsme přivítali ve třídě rodiče s tím, že jim ukážeme, co jsme se již naučili. A tak viděli naše pokroky, na které jsme právem pyšní. Nakonec jsme rodičům zarecitovali báseň, kterou jsme si sami vymysleli a byla o naší třídě. Potom děti rodičům předaly srdíčka, která s láskou vyráběly. Rozloučili jsme se zpěvem – vánoční písní.
 

Silový trojboj

Dne 9.11. se uskutečnil již druhý bodovaný závod - Silový trojboj. 9 žáků z naší třídy závodilo ve třech disciplínách- člunkový běh, sedy-lehy a hod medicimbalem. Vše jsme poctivě trénovali při TV. Skvělého výsledku dosáhl Nikolas Štoček, který byl po sečtení všech tří disciplín na 2.místě a Matěj Voříšek, který byl třetí. 4.místo -Martin Dvořák. Z děvčat vyhrála Markétka Suchá. 4.místo-Terezka Tesařová. I další závodníky velmi chválím, protože důležité není vyhrát, ale zúčastnit se. Takže děkuji Standovi Bajerovi, Karolínce Tesařové, Jasence Cahové a Marušce Hryhové za chuť bojovat.

Národní den

Na oslavu vzniku Československé republiky se každoročně koná projektový den - Národní den. Každé třídě je určena barva, v které tento den přijde.  A tak naše třída (mimo jednoho zapomětlivce), jakoby chtěla přivolat zimu a sníh, přišla v bílé. O velké přestávce jsme v tělocvičně utvořili s ostatními žáky školy českou vlakju. Na pracovním listě jsme se seznámili s vlajkou EU, kde leží ČR v Evropě a  na co můžeme být ve své zemi pyšní. Vyjmenovali jsme si symboly státu, vybarvili jsme je a zazpívali jsme si českou hymnu - Kde domov můj. Nakonec si každý vyrobil českou vlajku a s ní v ruce vyrazil vstříc podzimním prázdninám.

Zdravá výživa
V pátek 21.10. jsme měli náš první projektový den s názvem Zdravá výživa. První hodinu k nám přišly tři dívky z deváté třídy, které měly připraveny moc pěkný program. Dětem vysvětlovaly, co je zdravé a nezdravé, připevňovaly s dětmi obrázky s potravinami do výživové pyramidy. Nejvíce se dětem líbila ochutnávka. Úkolem bylo se zavřenýma očima uhodnout, co dostávají do úst. Nakonec jsme tuto hádanku dali i děvčatům.
Druhou hodinu děti pracovaly ve dvojicích a plnily úkoly na téma ovoce a zelenina. O velké přestávce jsme vyrazili do kuchyňky, abychom si připravili zdravou svačinku. Děkuji všem rodičům, kteří poslali ovoce a děkuji Amálce, která donesla celou velkou nákupní tašku různých druhů ovoce. Děti myly, krájely, míchaly. Naučily se, že při práci musí dodržovat čistotu a musí být opatrní. Po práci si po sobě vše omyly, otřely a uklidily. Odměnou byly dvě velké mísy ovocného salátu. Donesli jsme si ho do třídy a s chutí se do něj pustili. Někteří si část odnesli i domů.Tento týden jsme se již tématu Ovoce a zelenina věnovali a to, když jsme modelovali a nebo při Pč " zavařovali".
V polovině třetí a čtvrtou hodinu jsme pracovali opět s pracovními listy a plnili další úkoly. Všechny musím pochválit za pilnou práci a mám radost, že se nám tento den vydařil.
 

Sportovní den
Dne 27.9. nás čekal sportovní den.Vyzkoušeli jsme sedm disciplín Odznaku všestrannosti olympijských vítězů-sprint na 60m, hod míčkem, trojskok snožmo z místa, lehy-sedy, hod 2kg medicinbalem obouruč přes hlavu, skákání přes švihadlo po dobu 2 minut a závěrečný běh na 500m. Do tohoto projektu, který připravili olympijští vítězové v desetiboji Roman Šebrle a Robert Změlík, je naše škola zapojena již řadu let a sklízí velké úspěchy. Sportování jsme si v krásném počasí užili. Chválím všechny děti za ukázněné chování, že bojovaly jako lvi a za sportovní náladu a  nasazení. Poté, co se výsledky sečetly, byli vyhlášeni ti nejlepší z daných ročníků (nezávodí se po třídách, ale po ročnících narození). U nás stál na stupních vítězů pouze Martin Dvořák, ale mnozí skončili těsně za stupněm vítězů. Výsledky máme vyvěšeny ve třídě.

Cílem ale nebylo jen být nejlepší, ale všechny disciplíny si vyzkoušet. Budeme je pilně trénovat v rámci tělesné výchovy a porovnávat s výsledky ze sportovního dne.

Pasování prvňáčků
V pondělí 12. září byli za přítomnosti vedení města a vedení školy slavnostně pasováni prvňáčci do rytířského stavu. Pasovali je deváťáci, kteří měli tuto akci velmi pěkně připravenou. Po tomto slavnostním aktu, převzetí pamětního listu a sladkostí, je tito nejstarší žáci provedli všemi zákoutími školy a popřáli jim, aby se všem u nás ve škole líbilo a aby si osvojili všechny dovednosti a návyky nezbytné pro život v našem království.

Seznamovací pobyt 1.tříd

Hned druhý školní týden, po pátém dnu ve škole, jsme se my, čerství prvňáčci, vydali po obědě na seznamovací pobyt. Čekala nás dračí výprava ve Sloupu v Čechách. Pobyt byl opravdu seznamovací, jelikož se nám sešli prvňáčci jednak ze školky v Zákupech, ze školky v Nových Zákupech, z Brniště, ale i ze školek z České Lípy nebo z Mimoně. Naše „Dračí seznamovací výprava” se utábořila v chatičkách v areálu Oáza, kde se nám hned zalíbilo. Rozdělili jsme se do čtyř barevných týmů a těšili se na první soutěžení. Sbalili jsme si svačinky a vyrazili na naši první túru na hrad Sloup. Cestou jsme se osvěžili výbornou zmrzlinou.Vystoupali jsme do výšky až 30 m nad úrovní terénu, kde nám provázející pan průvodce řekl spoustu zajímavostí o hradě. Dětem se líbil jednak výhled do okolí, ale i několik místností na vrcholu skály, poustevnické cely, podzemní kaple a socha poustevníka s dalekohledem v ruce. Zaujala je informace, že se zde točila pohádka S čerty nejsou žerty nebo Anička s lískovými oříšky. Pod hradem jsme po týmech prošli vytyčenou trasu, na které jsme si museli zapamatovat, co do lesa patří a nepatří. Užili jsme si i různé typy seznamovacích her. Poté jsme pokračovali do skalního divadla. Tam jsme vše důkladně prozkoumali a zahráli si další týmovou hru. Tentokráte jsme měli za úkol hledat obrázky zvířátek, ale v přesném pořadí a jen v barvě svého týmu. Hra byla náročná, ale společnými silami ji zvládly nakonec všechny týmy. Za každou splněnou týmovou hru jsme si nalepili obrázek na svého dráčka. Cestou zpět už jsme se těšili na večeři. Jídla na talíři zbylo jen velmi málo, vařili nám totiž skvěle. Venku nás opět čekaly soutěže, tentokrát sportovní. Poté už jsme se unaveni a plni zážitků z prvního dne chystali v chatkách na spánek. Sprcha, čištění zubů, pusa na dobrou noc, přečtení pohádky a spinkat. Během pěti minut spaly všechny chatky.
Druhý den ráno nás vítalo slunečné počasí. Po snídani jsme se nejdříve učili matematiku a český jazyk. Komu se dařilo, obdržel dračí samolepku za samostatnou práci. Poté jsme ve dvojicích vyráběli draky. Děti si je dle své fantazie nazdobily a pak jsme si je vystavili. Opravdu se nám povedli. Rozdali jsme si dračí deníčky, do kterých jsme si kreslili postupně všechny naše zážitky. Po obědě jsme se vypravili do Samuelovy jeskyně. První zastávka byla hned u zmrzliny, které jsme nemohli odolat. Po vystoupání k jeskyni nám paní učitelka vyprávěla pohádku o drakovi, který v jeskyni bydlel. Týmy zde měly další úkol, sesbírat drahokamy v barvě svých týmů, co tam nechal princ, který si za zabití draka vzal princeznu, ale drahokamy nechtěl a nechal je v jeskyni. Nejrychlejší hledači drahokamů si řádně své vítězství oslavili pokřikem, ale všechny týmy dohledaly a nalepily si další dílek svého dráčka. U jeskyně jsme ještě měli za úkol poskládat puzzle s obrázkem prince záchranáře. Poté jsme pokračovali k rozhledně. Posvačili jsme a sebrali odvahu a sílu na výstup po 150 schodech k vrcholu. Mnozí překonali strach a výhled na romantickou krajinu si užili. Večeři jsme si po výletě rozhodně zasloužili. Po ní nás čekala „hadráková bitva“- první proti všem a pak rozděleni do týmů. Prima bylo i jen volné si hraní na hřišti, kdy jedni řádili na prolejzačkách, druzí si hráli na honěnou, další vyráběli ohniště a tábořili. Po setmění jsme se vydali na stezku odvahy. Cesta byla vyznačena rozsvícenými svíčkami a na konci nás čekal poklad v podobě sladkosti. Poté už hajdy do hajan. Někteří dokonce usnuli už při pohádce.
Po snídani jsme si vzorně zabalili, všechno jsme si rozebrali a nikomu nic nechybělo. Dál nás čekala opět matematika a český jazyk, skládání puzzle draka do deníčků a závěrečné hodnocení dračí výpravy. Zhodnotili jsme naši výpravu jako velmi úspěšnou, počasí nám přálo, v týmech jsme zvládli všechny úkoly. Ale to hlavní, pořádně jsme se všichni zkamarádili. Objevili jsme nové kamarády a naučili se navzájem k sobě hezky chovat. Moc se nám tu líbilo, nejvíce zaznívala slova-SUPER, PRIMA. Ještě závěrečná fotka, oběd a poslední výlet do lesa tvořit domečky pro skřítky a hurá domů.
Za odměnu za zvládnutý pobyt se nám usídlili ve třídě dva noví skřítkové, kteří s námi budou jako maskoti absolvovat všechny akce.

První den ve škole
Tak nám to začalo. Do třídy 1.A přišlo 10 děvčat a 9 chlapců. Spolu s nimi dorazili i rodiče, prarodiče a další členové rodiny. Přivítala jsem je nejen já, ale i skřítkové a víly, protože tento rok budeme pod jejich ochranou. Budeme se nimi učit, soutěžit a dva z nich nás budou, jako naši maskoti, doprovázet na výletech, exkurzích a dalších akcích.
Druhý školní den jsme se spolu prošli po škole. Podívali jsme se, kde pracuje pan ředitel, kde se učí naši starší spolužáci a zašli jsme se podívat do chovatelny p.uč.Jecha. Prohlédli jsme si želvy, morčata, ptáčky, ale největším zážitkem byla krajta královská. Největší odvážlivci si ji i pohladili.
Čeká nás první školní rok a já doufám, že se všem bude ve škole líbit a budou sem chodit rádi.