3.A

Zprávy ze třídy 3.A - třídní učitelka: Mgr. Ludmila Mitáčová

Školní rok 2017/2018

Naivní divadlo Liberec
V pátek 1.12. jsme navštívili v Liberci opravdové divadlo. A byl to skutečně krásný kulturní zážitek.
Pohádkový příběh o princezně Odetě, kterou zlý čaroděj Rudovous zaklel v labuť, děti doslova okouzlil, takže celé představení ani nedutaly. Herci byli skvělí a vše dokreslila ještě vynikající výprava, kulisy, zajímavé triky a krásné divadelní prostředí. Prostě jedním slovem nádhera.
Cestou zpět jsme si stihli prohlédnout ještě vánočně nazdobené náměstí a krásnou radnici v Liberci.
Domů jsme se vrátili plni dojmů, o kterých si budeme ještě dlouho povídat.
 

Den zdravé výživy
Jeden z nejoblíbenějších projektových dnů je právě Den zdravé výživy. Letos jsme se zaměřili na pitný režim. Řekli jsme si co pít, co raději ne, kolik toho vypít a kdy, jak nápoje podávat, jak se vyrábějí …
Také jsme si k jednotlivým aktivitám uvařili chutný ovocný čaj. Vypracovali jsme pracovní list, pracovali jsme ve skupinkách i samostatně a trochu jsme i kreslili. Před velkou přestávkou jsme se všichni zapojili do přípravy chutné a zdravé svačinky, která nám nesmírně chutnala právě proto, že jsme si ji udělali společně. Tak dobrou chuť a dnes i na zdraví.
 

Prvouka v parku
Protože v prvouce probíráme stromy, využili jsme krásný podzimní den k výuce v parku. Jen básník by dokázal popsat tu barevnou krásu, která nás tam čekala. Tak jsme se pokochali, něco jsme se naučili v praxi a nakonec jsme si vyzkoušeli jednoduchý závod dvojic v hledání zadaných přírodnin.
Závod se sice ukázal trochu složitější, protože někteří nemohli najít nažku z javoru a jiní tobolku z olše, ale do školy jsme se vraceli spokojení.
 

Návštěva Ekocentra v Brništi
Ve čtvrtek 5. října jsme se již podruhé vypravili do Ekocentra v Brništi. Tentokrát jsme museli jet obě cesty vlakem a k tomu nám vůbec nepřálo počasí, protože celý den vytrvale pršelo. Nám to ale vůbec nevadilo, protože jsme správní kluci a děvčata, dobře jsme připravili a také něco vydržíme. Odměnou nám byl opět velmi pěkně připravený program o stromech. Na třech stanovištích jsme si vyzkoušely pohybové, výtvarné i rozumové aktivity zaměřené na téma stromy v naší přírodě. Výtvory v podobě
třech stromů nám hodné paní lektorky přivezly až do školy.
Všem se nám v Brništi moc líbilo a už se těšíme nejpozději za rok na další návštěvu ekocentra.
 

 

Školní výlet 2.A
Když jsme se ve středu probudili do krásného dne, těšili jsme se, že i náš výlet se podaří. A opravdu se moc povedl.
Cesta proběhla bez problémů, všechny spoje jsme stihli. Pěší turistiku zvládly děti naprosto perfektně a bez jediného
slova ušly 15 kilometrů. Odměnou jim pak byl hrad Bezděz, několik dětských hřišťátek, projížďka lodí po Máchově jezeře, cákanice v Máchově jezeře, pár hračiček , blbůstek a zmrzlinek ze stánků a také celkem 9 vosích žihadel (máme na co vzpomínat). Prostě jsme si to moc hezky užili.
 

Den dětí v parku
31. května jsme společně oslavili Den dětí v parku. V překrásném prostředí a za pěkného počasí jsme si již podruhé vyzkoušeli vědomostní závod. Zatím co v první třídě jsme běželi ještě ve dvojicích, letos už jsme se museli spolehnout každý sám na sebe. Trať nebyla vůbec náročná, ale ty úkoly hodně dětí překvapily. Byl to také vědomostní závod, tak nějaké vědomosti z druhé třídy bylo nutné prokázat.
A komu se dařilo nejlépe? Vyhrála Jasmínka před Pavlínkou, Pavlem, Amálkou a Josefínkou.
Mnohem důležitější ale bylo, že jsme si udělali hezký den, který se všem líbil.
 

Plavání
V úterý 18.dubna jsme zdárně doplavali do poslední hodiny plavání. Po deseti lekcích plavání byly sice už některé děti trochu unavené, ale všichni jsme se moc těšili na mokré vysvědčení. A opravdu bylo nač se těšit. Všechny děti se naučily plavat alespoň trošičku, jen dva plavci potřebují k plavání nějakou pomůcku. A ti nejlepší uplavou bez pomůcky i víc než 1000 m. Těm nejlepším samozřejmě gratulujeme a všichni se těšíme zase za rok.
 

Den Země
Poslední den před velikonočními prázdninami proběhl na naší škole projektový den - Den Země.
I když se děti nejvíce těšily na to, jak pomohou naší Zemi přímo úklidem odpadků, letos nám to počasí nedovolilo. A tak jsme museli zůstat ve škole, ale pracovali jsme s velkou chutí a nasazením.
Vyluštili jsme si křížovku, vypracovali úkoly v pracovním sešitě, zahráli jsme si hru a splnili několik úkolů na interaktivní tabuli a to vše zaměřené na třídění odpadu.
Pak jsme se rozdělili do skupinek, a každá skupinka měla za úkol zpracovat prezentaci o jednom druhu odpadu, který se třídí. Plasťáci, Papíráci, Skleňáci i Bioodpaďáci si se svým úkolem poradili skvěle. Celou práci jsme nakonec zhodnotili a domů jsme odcházeli s pocitem, že jsme udělali něco užitečného pro Zemi i pro sebe, a hlavně, že to budeme dělat už pořád.
 

Výstava kraslic v Mimoni
Protože jsou Velikonoce za dveřmi, vypravili jsme se ve středu 5. dubna na pěknou výstavu kraslic do Městského muzea v Mimoni. V muzeu jsme se zdrželi trochu déle a kromě prohlídky stále expozice a výstavy kraslic jsme v hezkém prostředí pracovali na našem projektu Velikonoce. Pověděli jsme si něco o velikonočních tradicích a zvycích, zasoutěžili jsme si, zpracovali jsme pracovní list a vyrobili jsme si ovečku z vlny. Po náročné práci jsme se ještě stihli odměnit v cukrárně, ale pak už jsme museli spěchat na autobus.
Den v Mimoni se nám opravdu vydařil a už se těšíme na skutečné Velikonoce.
 

Zákupský vrabčáček
Moc děkujeme dětem, které prokázaly veliký talent a také odvahu a krásně zazpívaly před obrovským publikem v Kulturním domě. Téměř koncertní atmosféry se nezalekli a skvěle nás reprezentovali Amálka, Kristiánek, Pavlínka, Jasmínka, Fínka a Yvonka. Výborně.
 

Ponožkový den
V úterý 21. března jsme společně všichni z celé školy vyjádřili podporu a lásku k lidem s Downovým syndromem. Poté, co jsme si pověděli něco o tomto celoživotním postižení, oblékli jsme si na každou nožku jinou ponožku. I když nejsme stejní, patříme k sobě.
 

Matematický klokan
V pátek 17. března proběhla ve škole matematická soutěž zaměřená na řešení zajímavých logických úloh. Soutěžící byli rozděleni do několika kategorií a naše se jmenovala Cvrčci. Druháčci soutěžili společně se třeťáky. Z naší třídy byli vybráni Kristiánek a Pavlínka. V silné konkurenci i starších dětí uspěli a řadu třeťáků ještě předčili. Kiki skončil pátý a Pavlínka patnáctá z 22 matematiků.
Moc děkujeme za vzornou reprezentaci a přejeme mnoho dalších úspěch při řešení matematických úloh.
 

Pololetní přespávačka 30.1. 2017
Ani se nechce věřit, ale už je to opravdu půl roku, co jsme druháci. Proto jsme se rozhodli, že si letos předáme pololetní vysvědčení trochu netradičně v noci a v pyžamu. Sešli jsme se v půl šesté před školou a skoro do půl noci jsme měli pořád co dělat. Nejprve si každý našel ve třídě své místečko a tam si ustlal pelíšek. Abychom měli ráno něco k snídani, upekli jsme chutný perník, ke kterému jsme si přikoupili ještě loupáčky, a paní kuchařky nám udělaly moc dobrý čaj. Po kuchařské zkoušce přišla zkouška odvahy, to když jsme museli projít celou školu bez světla a ještě při tom posbírat všechny přichystané lístečky. Když jsme slepili posbírané puzzle, převlékli jsme se do sportovního a vydali jsme se do tělocvičny. Tady jsme změřili síly v šesti disciplínách, ve kterých se soutěží na zimních olympijských hrách. My jsme si je vyzkoušely pěkně v teple a trochu jinak, než na sněhu. Nálada byla výborná, ale už se dost připozdívalo. Proto jsme se převlékli do pyžamka, kdyby někoho přemohl spánek. Pyžama byla moc krásná, tak jsme toho využili a uskutečnili jsme ještě krátkou módní přehlídku. A pak už přišla očekáváná chvíle – vysvědčení, které jsme si dávali v téměř domácí atmosféře. Blížila se půlnoc, ale spát se ještě někomu nechtělo. Nakonec i největší vytrvalce přemohl spánek a do rána jsme se všichni krásně vyspali, protože jsme se moc těšili do České Lípy do kina.
Za to, že se přespávačka moc povedla, musíme poděkovat také Marušce a Lucce z IX. A, které nám se vším hodně pomohly. Děkujeme.

 

Výlet do Kryštofova údolí
Konečně jsme se dočkali a mohli jsme v pondělí 19. 12. vyrazit na vytouženou exkurzi do Kryštofova údolí na betlémy. Jeli jsme vlakem, a aby nám cesta lépe utíkala, ve vlaku jsme si plnili různé vánoční úkoly. Pomalu jsme se blížili k Liberci a přišlo první překvapení – tunel, pak druhé – obrovský viadukt a nakonec třetí a největší překvapení – sníh. Toho jsme se nemohli na zastávce nabažit, neodolali jsme a při zpáteční cestě jsme si užili koulování i stavění sněhuláků. Když jsme sešli do údolí, prohlédli jsme si muzeum betlémů a hraček, kde se nám nejvíce líbil mechanický betlém a staré hračky, se kterými si hráli i naši dědečkové a babičky. I venku na nás čekal ještě jeden velký betlém, u kterého jsme se všichni společně vyfotili. Na památku jsme si mohli koupit nějakou maličkost ve stánku a to už jsme netrpělivě čekali, až odbije dvanáctá hodina, abychom si prohlédli orloj, který je sice menší než v Praze, ale neméně krásný. Výlet se nám moc líbil a hezky jsme si ho užili.
 

Školní rok 2016/2017

Poděkování
Milí rodiče, babičky,
dědečkové, tetičky
a strýčkové,
moc Vám všem děkujeme
za pomoc s přípravou výrobků
na vánoční jarmark a za to,že jste si u nás
nakoupili. Hlavně díky Vám jsme letos
vydělali celkem 5050 Kč.
Ještě jednou všem srdečně děkujeme.
Žáci a žákyně 2.A
a p.uč. Mitáčová

 

Projektový den www.česko.cz
Stejně jako minulý rok i letos jsme si s dětmi před státním svátkem povídali o České republice.
Zopakovali jsme si, co už víme a potom jsme se soustředili na českou státní hymnu. Pověděli jsme si něco o její historii, poslechli jsme si jí, vysvětlili jsme si text a neznámá slova, několikrát jsme si ji zazpívali, splnili jsme připravené úkoly na interaktivní tabuli, vyplnili jsme pracovní list a nakonec jsme si ve skupinách nakreslili tři její části. Skupinová práce se nám moc povedla a určitě by se i ilustrátoři knih divili, jak krásně dokázaly děti výtvarně ztvárnit naší státní hymnu.
Po tak náročném, ale vydařeném dni jsme si zasloužili krátký odpočinek v podobě podzimních prázdnin.
 

Den zdravé výživy 21.10.2016
Projektový den zdravé výživy v naší třídě začali chlapci z 9. A, kteří si pro nás připravili prezentaci na téma zdravé a nezdravé potraviny. Pak jsme si připravili zdravou a dobrou svačinku, kterou jsme s velikou chutí snědli. Po velké přestávce jsme si povídali o cukrech a tucích v potravinách, vyrobili jsme 3 draky, kteří byli stvořeni z výstřižků, na kterých byly potraviny, které právě obsahují nejvíce cukrů a tuků. Poslední hodinu jsme věnovali povídání o pečivu, zahráli jsme si a podívali jsme se na video z pekárny. Celý den nám neskutečně rychle utekl , ale hodně jsme si to užili.
 

Exkurze do ekocentra v Brništi
Ve středu 5. října se naše třída společně se 2. B vypravila do Brniště, kde je postaveno nové, krásné a moderní ekocentrum. I když bylo ošklivé, chladné a deštivé počasí , nenechali jsme se odradit a výlet jsme si náležitě užili. V ekocentru jsme se dozvěděli spoustu nových a zajímavých věcí o vodě a také o zvířatech, která v zemědělském družstvu v Brništi chovají. A protože je ekocentrum vybaveno i množstvím interaktivních pomůcek, které jsme si vyzkoušeli, byla to pro nás i zajímavá zábava.
 

Sportovní den
Letos celkem netradičně proběhl sportovní den již na začátku školního roku. Až na trochu chladnější ráno to byl velmi vydařený den. Naši žáci si změřili své síly celkem v 7 disciplínách ( běh na 60 m, hod medicinbalem, přeskoky přes švihadlo, trojskok, lehy sedy, hod míčkem, běh na 500m ). Nejlépe si vedl Kristián Knespl a Nikolka Tesařová. Oba dva ve své kategorii zvítězili. Velikánskou pochvalu zaslouží všechny děti, které bojovaly s obrovským nasazením a snahou a vytvořily tak krásnou sportovní atmosféru.
 

Školní rok 2015/2016

Školní výlet 1.A
Tak jsme se konečně dočkali a mohli jsme vyrazit na očekávaný výlet. Ráno jsme si trošku přivstali a vyrazili jsme vlakem do Lvové, kde byl cíl naší cesty. Zámek Lemberk se všem dětem líbil, protože nás prováděla paní průvodkyně v dobovém kostýmu společně s kocourem Mikešem a děti po zámku hledaly potomky tohoto kocoura. Při tom se hravou formou dozvěděly i něco málo z historie zámku. Když jsme si prohlédli zámek, pokračovali jsme po Zdislavině stezce do Jablonného. Po cestě jsme se zastavili u studánky sv. Zdislavy a u Markvartického rybníka. V Jablonném jsme všichni vystoupali na Pivovarskou věž. I když některé děti musely překonat veliký strach, odměnou nám byl krásný výhled po celém našem kraji. Nakonec jsme si v cukrárně koupili zmrzlinu a pohráli si v parčíku před nádražím.
A pak už hurá domů, protože 8 kilometrůpěšky , soutěže, hraní, zážitky a povídání přece jen trochu unaví.
 

Vítání jara
21. března jsme se neučili jako obvykle, ale celý den jsme „ vítali jaro“. Naučili jsme se několik jarních říkanek a básniček, zahráli jsme si velikonoční hry s vajíčky, zazpívali jsme si, naučili jsme se rozpoznat jarní kytičky a nakonec jsme si vyrobili Morenu. Poslední hodinu jsme ji společně s dětmi z 1. B poslali po řece pryč a vyprovodili jsme ji pokřikem „ Zimo, zimo táhni pryč nebo na tě vezmu bič…“ Tak snad nás poslechla a už se nevrátí, abychom se všichni mohli radovat z jara.
 

Vánoční přespávačka 15. 12. 2015

Protože jsme byli zvědaví, jestli ve škole neřádí v noci nějací vánoční skřítkové, řekli jsme si, že to vyzkoumáme a přespíme ve třídě. Abychom si to čekání trochu zkrátili, zahráli jsme si několik her, upekli jsme si perníčky a zkusili odvahu v noční hře. Když už jsme byli trochu unavení, ustlali jsme si hnízdečka a čekali jsme, a čekali, a čekali… Někteří vydrželi čekat i trochu déle, ale stejně žádného skřítka nezahlédli. Protože jsme nemuseli ráno spěchat, pomalu jsme se nasnídali a začali jsme nový den klidně čekáním na Ježíška, vždyť už zbývá jen 7dní.
 

Exkurze do ekologického centra Střevlík

V pátek 11.12. se naše třída vypravila do Oldřichova v Hájích na exkurzi. I přes prvotní obavy z ranní cesty autobusem, uběhla cesta celkem rychle a bez jediného problému.
Ve Střevlíku si nás paní učitelky rozdělily na dvě skupiny a pak už jsme se s dětmi z 1.B neviděli celé dopoledne. V krásném prostředí stylové chaloupky jsme si povídali o Vánocích, vyrobili jsme si vánoční papír, do kterého jsme zabalili vlastnoručně vyrobený dárek ( ten ale nesmíme prozradit) a ještě jsme si propletli velmi hezkou vánoční hvězdu.
I když byla venku velká zima, nemohli jsme odjet domů a nepozdravit se se zvířátky, která na farmě chovají. Nakonec jsme si zazpívali koledu a pošeptali hvězdičce svá vánoční přání.
Jedno přání se nám už splnilo, protože se nám výlet moc líbil.
 

Den zdravé výživy

V pátek 16.října jsme si vyzkoušeli první projektový den a byl to Den zdravé výživy. Celý den jsme si povídali o ovoci a zelenině. Děti si přinesly z domova to, co jim připravily hodné maminky a hned ráno nás navštívila děvčata z 9.třídy, která si pro nás připravila krátké povídání a košíček s jablíčky. A pak už jsme se učili třídit ovoce do košíku, zeleninu do bedýnky, a to doopravdy nebo jen na obrázcích. Při výtvarné výchově jsme vyrobili hezkou koláž z obrázků z letáků. Zasoutěžili jsme si, vyplnili jsme pracovní list, ochutnávali jsme i osahávali ovoce a zeleninu se zavázanýma očima a nakonec jsme si udělali hostinu ze zeleniny a z ovoce. Až na jedno malé říznutí vše dopadlo dobře a hlavně všem náramně chutnalo, protože jsme si to sami "uvařili".

Den barev

I druhý projektový den byl pro nás velmi zajímavý. Hned ráno se naše celá třída jen červenala, to jak jsme přišli všichni v červeném, abychom mohli o velké přestávce spolu se všemi spolužáky z celé školy sestavit českou vlajku. A právě česká vlajka nás provázela celý den. Povídali jsme si o tom, jak vznikla, jak vypadá, kde a kdy ji můžeme vidět...Dokonce i Pejsek a Kočička si ji na oslavu státního svátku pořídili. Proto jsme nemohli zůstat pozadu a každý si ji také vyrobil.

A to se ví, že jsme si ty podzimní prázdniny po takové námaze opravdu zasloužili.

Dračí výprava
Od pondělí 12. 10. do středy 14. 10. jsme odjeli do Sloupu v Č. na naši „Dračí seznamovací výpravu“. Tam už na nás čekaly chatičky, ve kterých jsme se ubytovali. Po ubytování jsme se trochu porozhlédli okolo a potom se do oběda učili český jazyk a matematiku. Po výborném obědě jsme se vypravili na skalní hrad, kde nás provedl pan průvodce, který nám řekl o hradu spoustu zajímavostí. Potom jsme zamířili do Samuelovy jeskyně. Tam jsme sbírali malá „dračí vajíčka“ a podle toho, jakou si kdo vybral barvu, jsme byli rozděleni do 4 barevných skupin. Od této chvíle skupiny mezi sebou soutěžily v plnění různých úkolů. První úkol jsme plnili ještě u jeskyně – hledali jsme dílky obrázku a složili jsme z nich obrázek prince (jako puzzle). Po návratu a po večeři jsme si ještě venku zasoutěžili v přetahování lanem a při hře „Veverky a kuny“. Večer jsme byli tak unavení, že jsme skoro hned usnuli.
Druhý den ráno, po snídani, jsme se zase nejdříve učili matematiku a český jazyk a potom jsme vyběhli ven, kde jsme si hráli, běhali a sportovali až do oběda. Po obědě jsme opět vyrazili na vycházku. Tentokrát do skalního divadla. Na pódiu jsme si pěkně zazpívali, vše jsme tam důkladně prozkoumali a vydali se dál k rozhledně. Tam jsme plnili další úkol, hledali jsme, co do lesa nepatří. Po cestě zpět jsme ještě hledali a sbírali „dračí dukáty“ rozházené po lese. Která skupina jich nasbírala víc, vyhrála. Když jsme se vrátili a navečeřeli, tak jsme opět venku soutěžili. Tentokrát ve skákání v pytlích. Také jsme prolézali „strašitunelem“. A když už byla tma, vydali jsme se na stezku odvahy. Stezka byla vyznačena sklenicemi se zapálenými svíčkami a na konci na nás čekala truhlička s pokladem – zlatými kamínky. Každý si odnesl jeden kouzelný dračí kamínek, který by mu měl splnit přání a který „zlobilům“ může zčernat. Po příchodu jsme všichni hned usnuli, plní dojmů a zážitků.
Ráno, hned po probuzení, všichni kontrolovali kamínky, jestli nezčernali. Naštěstí všechny zůstaly zlaté. Po snídani jsme si zabalili svoje věci, a protože pršelo a nemohli jsme jít ven, zasoutěžili jsme si při kvízu z prvouky. Potom jsme vyráběli velké papírové draky. Moc se nám povedli. Po obědě jsme vyhodnotili soutěž barevných skupin, paní učitelky nám rozdaly odměny a společně jsme zhodnotili celou naši výpravu. Všem se „dračí seznamovací výprava“ moc líbila, líbilo se nám i ubytování v chatičkách, kde nám topili a také nám tady moc chutnalo. Objevili jsme nové kamarády a naučili se navzájem k sobě hezky chovat.
Po maminkách se nám sice trochu stýskalo a domů jsme se na ně těšili, ale za celou dobu neukápla ani slzička. Prostě jsme si to náramně užili a bylo to SUPER.