7.B

Zprávy ze třídy 6.B - třídní učitelka: Mgr. Renata Lípová

 

Školní rok 2017/2018

Mistrovství České republiky ve střelbě ze vzduchovky

V naší 7. B máme spolužáka Ríšu, který je sportovním střelcem ze vzduchovky. Už odmala Ríša s tátou stříleli ze vzduchovky a jako terč posloužily nafukovací balónky. Proto se Ríša přihlásil do klubu sportovní střelby, a to v říjnu 2017 do SSK Manušice. Trénink má 3x týdně od 16-18 hodin. Střílí se vleže na vzdálenost 10 metrů. Ríša se už zúčastnil 5 závodů. Účast v těchto závodech byla podmínkou pro start na Mistrovství České republiky v Plzni. Ríša musel nastřílet určitý počet bodů, aby se mohl zúčastnit tohoto MČR, což se mu povedlo. Dne 24.3 2018 se náš spolužák zúčastnil Mistrovství České republiky ve střelbě ze vzduchovky. V průběhu závodů měl 10 minut na přípravu, potom 10 minut na nástřel a po nástřelu byl vlastní závod, ve kterém musel trefit 30 závodních terčů 30 ranami za 30 minut a v posledních 5 minutách musel vyklidit stanoviště. Na Mistrovství České republiky Ríša nastřílel 304,9 bodů, a tak překonal svůj osobní rekord. Vítěz v kategorii starších žáků do 14 let nastřílel 317,7 bodů. Ríša se umístil ze 79 účastníků na 53. místě a my jsme na něho pyšní. 
Dan Šafránek
 

Školní rok 2016/2017

Školní výlet do Milovického parku Mirákulum

 

O jarmarku

Jako každý rok se celá škola připravuje na vánoční jarmark, tak i my ze 6.B se připravujeme. Budeme mít na prodej vánočky, perníčky, věnce, ozdoby na stromeček a přáníčka. Všichni se zapojili do výroby a už se na vás moc těšíme!
Tento článek vytvořil Míra ze 6.B 

O naší třídě

Jsem žák 6.B, který píše o naší třídě. Na I. stupni nás bylo 19 a za třídního učitele jsme měli paní učitelku Petru Olšarovou. Teď na II. stupni nás je 17 a máme za třídního učitele paní učitelku Renatu Lípovou. Máme nadané žáky, jak na sport, tak na chytrost. Jeden žák byl s ASVP kin-ballem v Hradci Králové a byli třetí z dvanácti. A z I. stupně odešlo 6 dětí na gymnázium do České Lípy.
Tento článek stvořil Miroslav Žížala.
 

Fotogalerie třídy

 

Zprávy ze třídy 5.B - třídní učitelka: Mgr. Petra Olšarová

ŠKOLNÍ ROK 2015/2016

Škola v přírodě V.A a V.B -Harrachov
V pondělí jsme se u autobusu rozloučili s plakajícími rodiči a vyrazili do Krkonoš. Cesta byla bezproblémová a hned po příjezdu jsme se zamilovali do „našeho“ penzionu V Zákoutí, do typicky horské chatičky s krásným okolím. Po ubytování jsme vyrazili na oběd do hotelu Skicentrum, kde nám po celou dobu pobytu velmi chutnalo. Poté následoval první výšlap k Mumlavským vodopádům. Hned jsme pochopili, že túry po horách budou úžasné, ale zároveň náročné. Cestou zpět stavěly skupinky naše oblíbené skřítkovské domečky, na které se každoročně těšíme. Po prohlédnutí všech staveb jsme spěchali domů (do chaloupky) na večeři. Večer jsme využili tenisové kurty, prolejzačky, trampolínu a zahráli si teambuildingové hry na zahradě. V penzionu jsme zahájili téma školy v přírodě-Putování po Evropě. Celý týden dvojice žáků představovaly jednotlivé země Evropy pomocí scének, vyrobených předmětů, nacvičených proslovů v daném jazyce apod. Každý den jsme se těšili na připravené scénky. Všechny žáky musíme moc velmi pochválit. Monacké závody formule v kufru, býčí zápasy s červenou pláštěnku, ochutnávky sýrů, salámů, představování typických sportů dané země, jazykové kvízy pro hádající publikum a další byly nezapomenutelným zážitkem. V noci pak následovala stezka odvahy v blízkém lese. Do strašidelného lesa, za svitu několika svíček a tajemného šramocení, vyrážely dvojice jedna za druhou. Všichni ji úspěšně zvládli a mohlo se jít spát.
V úterý jsme se vyřádili na bobové dráze a někteří odvážní jednotlivci si užili nově zrekonstruované lanové centrum v Harrachově. Stejným způsobem jsme řádili i minulý rok v Jizerkách. Odpoledne jsme si na památku podepisovali trička nebo malovali na kameny. Učili jsme se také plést náramky přátelství. Po společných hrách na zahradě, minigolfu, stolním tenise a tenise jsme si zvolili„Miss krasoně, krasoňku“ či žáčka s nejbláznivějším účesem. K večeru jsme si zahráli několik her a vtipným zakončením bylo zabalení své paní učitelky do toaletního papíru. Po večeři a dalších scénkách v rámci projektu o Evropě si každý zapisoval do deníčku své zážitky a pak už jsme usínali natěšení na celodenní výlet a zároveň na Den dětí.
Třetí den nás čekal celodenní výlet. U lanovky na Čertovu horu jsme zjistili, že díky tomu, že je Den dětí, je lanovka pouze za 10 Kč. Bylo to příjemné zjištění, měli jsme radost, že nám zbyde více peněz na odpolední mlsání. Někteří jeli lanovkou poprvé v životě a byl to pro ně opravdu velký zážitek. Naše cesta pokračovala krásnými stezkami Krkonoš. Cestou jsme narazili na mnoho zajímavých a poučných informací. Při sestupu do údolí si týmy zahrály hru Mamut, napojili jsme se na Včelí naučnou stezku a přečetli jsme si spoustu novinek o těchto tvorech. To už jsme měli za sebou asi 15 km a tak milým překvapením pro všechny děti k jejich svátečnímu dnu byl zmrzlinový pohár v cukrárně. Při příchodu k chalupě všechny bolely nohy, to však nikomu nevadilo a vrhli se opět na tenis a další hry. Při hře na medvěda, když se každý chytil kmenu stromu a měl vydržet co nejdéle, jsme se nasmáli nejvíce. To však pro dnešek ještě nebylo vše. Přijela za námi lektorka z Krkonošského národního parku a vyprávěla dětem o historii Krkonoš, flóře a fauně, využila IT tabuli k promítání obrázků a nakonec dětem rozdala i bloky a další upomínkové předměty. Po večeři opět následovalo představení evropských států a doplétání náramků přátelství. Po náročném dni se každému dobře spalo.
Čtvrtý den dopoledne jsme opět využili naše hřiště, z některých dětí se již stávali slušně hrající tenisté. Půlka z nás šla na exkurzi do nejstarší sklárny Novosad, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavého z výroby nápojového skla a lustrů. Navíc jsme ještě navštívili muzeum skla a ski muzeum, kde jsme si prohlídli např. ski staré více než sto let, ale i pýchu sbírky - sto dvacet centimetrů vysoký pohár určený pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích v roce 1983, který byl vyroben místními skláři.Po vynikající svíčkové v hotelu se již mnozí nemohli dočkat, protože nás čekaly horské tříkolky. Po prvotních obavách jezdili někteří jako závodníci. Strávili jsme na svahu několik hodin a pořádně si jízdy užili. Po příchodu k chalupě se kluci postarali o klestí a zapálili oheň. Čtvrtek vždy patří táboráku a diskotéce. Paní majitelka nám připravila obložené mísy se zeleninou, abychom zkonzumovali i nějaké ty vitamíny. Večer se odehrával v duchu soutěží a již zmíněné diskotéky. Zařádili jsme si a mohli ulehnout k poslední noci v Harrachově.
Páteční ráno patřilo balení, některým i ukápla slzička. Když jsme sbalili poslední kufr, čekala nás ještě jedna cesta a to do hornického muzea. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Velkým zážitkem bylo procházení hornickou štolou. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa je vedená typickým prostředím rudného dolu, průměrná roční teplota je zde 7°C. Byli jsme vybaveni ochrannou přilbou a kromě kompletního těžního stroje jsme viděli důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač aj. Po této exkurzi jsme dorazili na oběd a po něm si ještě někteří koupili zmrzlinu a upomínkové předměty. Autobus na nás čekal v 13:00 a my se vydali zpět domů. Byla to krásná škola v přírodě, naše poslední společná. Příští rok odcházejí děti na druhý stupeň, vzpomínky zůstanou.
 

Zákupská škola „líhní“ budoucích gymnazistů
Na osmileté studium Gymnázia v České Lípě se letos přihlásilo rekordních 7 žáků z V.B třídy. Kritériem přijetí je prospěch na ZŠ, umístění na 1.-3. místě v okresních a krajských kolech soutěží a olympiád vyhlašovaných MŠMT a výsledky testů Scio. V testech Scio musí splnit celkový podíl 72% v součtu testů u českého jazyka, matematiky a obecných studijních předpokladů.Všichni přihlášení z naší školy úspěšně zkoušky složili. Přijatých žáků je 6. Jmenovitě Vojtěch Kašpar, Anh Quan To, Štěpán Kašpar, Lucie Marklová, Anna Sazamová a Johana Pánková. Tři z nich jsou dokonce v první desítce přijatých. Vzhledem k tomu, že celkový počet přijatých byl 30, jsme velmi hrdi, že naši žáci budou tvořit vlastně celou pětinu budoucí gymnaziální třídy. Velmi gratulujeme a držíme palce v dalším studiu.
 

Zákupské „vybíjenkářky“ třetí v kraji
Dne 6. dubna se dívky ze ZŠ a MŠ Zákupy zúčastnily okresního kolo vybíjené. Všechny zápasy v okresním kole se jim podařilo vyhrát, a díky tomu postoupily do krajského finále, které se konalo 21. dubna v Jablonci nad Nisou. Do Jablonce odjížděly s odhodláním vybojovat medailovou pozici.V silné konkurenci se jim nakonec podařilo získat bronzové umístění. Boj o druhou pozici prohrály velmi těsně o jednu vybitou hráčku. Hráčky si turnaj velmi užily, bojovaly jako lvice. Velké poděkování za vzornou reprezentaci školy a okresu Česká Lípa si zaslouží kapitánka Nela Miklovičová, Drahomíra Kodýtková, Karolína Steklá, Anna Sazamová, Lucie Marklová, Michala Dubová, Viktorka Danielová, Nikola Pokrivčáková, Eliška Bímová, Nikola Krajčíková, Adéla Měchurová aPetra Gregorová.Zároveň poděkování patří i chlapcům pátých tříd, jejich spolužákům, kteří nám pomáhali holky trénovat.
 

Vánoční jarmark

Tak jako minulé roky, i letos jsme se zúčastnili vánočního jarmarku. Letos jsme se s dětmi rozhodli, že většinu výrobků na prodej si vyrobíme sami. Tímto děkujem paní Marklové, že s námi měla trpělivost a naučila nás pletení z papíru. Zvládli jsme košíčky a dva typy stromečků. K tomu jsme přidali andílky, vánoční ozdoby a vánoční svícny. S těmi nám pomohl pan Vörös, i jemu děkujeme. Děti si nejen výrobu, ale i prodej vlastních výrobků velmi užily. Poděkování patří všem rodičům, kteří jakkoliv přispěli k našemu výdělku do třídního fondu, a to jak nákupem dětských výrobků, tak i vyrobením čehokoliv na prodej. Letos jsme utržili rekordní výdělek, který použijeme jako příspěvek na školu v přírodě (vloni jsme za vydělané peníze zaplatili lanové cetrum a bobovou dráhu na škole v přírodě) a dále na akce, které nás čekají při loučení se s prvním stupněm. Krásný advent přeje paní učitelka s „páťáky“.
 

VÝSTAVA „LABYRINT ZDRAVÍ“

Dne 29. září jsme navštívili výstavu „Každý svého zdraví strůjcem“ v České Lípě. Osvětová putovní výstava „LABYRINT ZDRAVÍ“ na téma ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL se nám moc líbila. Shlédli jsme panely s informacemi o prevenci před rakovinou, které byly doplněny kreslenými vtipy V. Jiránka, J. Slívy, M. Bartáka a fotografiemi F. Dostála. Součástí výstavy bylo „minikino“ – projekce videonahrávek se zdravotní, osvětovou, preventivní a onkologickou tematikou. Pro děti byly připraveny interaktivní hrátky, při kterých jsme si otestovali svou pohybovou zdatnost, postřeh, smyslové dovednosti, ale také znalosti anatomie.

EXKURZE do sklárny AJETO
Dne 8. října jsme vyrazili na exkurzi do sklárny AJETO do Lindavy. Prohlédli jsme si sklárnu se sklářskou hutí na vlastní oči. Spolu s odborným výkladem jsme mohli sledovat, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. Navíc jsme si také vyzkoušeli vyrobit pomocí sklářské píšťaly svůj vlastní skleněný výrobek.
 

 

ŠKOLNÍ ROK 2011/2012

Dračí výprava

     Jak se již stalo tradicí na této škole, dne 10. října odjely třídy 1.A a 1.B pod vedením svých paní učitelek na Dračí výpravu do rekreačního střediska Oáza ve Sloupu v Čechách. Cílem tohoto projektu bylo získat větší samostatnost, sebeobslužnost, komunikační dovednosti a prohloubit přátelství s ostatními spolužáky.
     Výprava byla opravdu ve stylu draka – velké množství situací i překážek překonávaly nejen děti, ale
i jejich paní učitelky – Řehořková a Hrdličková se svými pomocnicemi – paní učitelkou Neumannovou a J. Neumannovou ml..
Téměř celou dobu pobytu jsme byli vystaveni nepřízni počasí, déšť i zima nás provázely na každém kroku.
První den nás čekalo několik zajímavých úkolů – seznámit se s okolím a přitom splnit stěžejní body výpravy. Prošli jsme pískovcovým tunelem v lesním divadle, vystoupali jsme pod rozhlednu, přešli jsme do Samuelovy jeskyně, kde jsme vyhledali korálky pro princeznu a sestavili portrét prince. Pak už nás čekala jen výborná večeře a horká sprcha.
Druhý den jsme se dopoledne věnovali výuce ve společenské místnosti. Příjemné bylo vyjít si o přestávce ven a postavit si na kraji lesa domečky z přírodnin. Výuku jsme zakončili matematikou a po výborném obědě jsme odešli plnit další úkoly do přírody. Poznávali jsme, co do přírody nepatří. Nejzajímavějším úkolem tohoto dne bylo jistě prokázání samostatnosti při nákupu drobných předmětů. V areálu rekreačního střediska jsme hráli různé hry a poznávací soutěže. Po večeři čekal všechny nejtěžší úkol – a to překonat vlastní strach. Krátká stezka odvahy naháněla hrůzu mnohým, ale po jejím skončení se radovali všichni a mnozí se chtěli vydat plnit úkol ještě jednou.
Třetí den byl ve znamení největší samostatnosti – posbírat osobní věci a zabalit je zpět do kufrů a tašek. V jednom okamžiku se to zdálo téměř nemožné. O to větší radost nastala, když se vše podařilo. Pak už jen namalovat, vystřihnout a slepit draka, vyhodnotit celý pobyt a mohlo se jít na oběd. Po obědě následovala poslední procházka do okolí. Děti při ní nasbíraly dokonce i houby.
V průběhu pobytu děti dostávaly rozmanité ceny – gumové salamandry, čokoládové penízky i horalky.
Největší odměnou všem byl ale radostný pocit z překonání mnohých lekcí a větší výraz sebe sama
…..já to zvládnu,.…já to dokážu,….už se nemusím bát.
Myslím, že mohu za všechny říci, že dračí výprava byla velmi úspěšná.

Výlet za kouzlem Vánoc
Den po Mikuláši se třída 1.B vydala do Oldřichova v Hájích, kde na ni čekal vánoční program „Kouzlo Vánoc“.
Jízda krásným autobusem trvala hodinu a pak už na nás čekala příjemná průvodkyně, která si nás hned před vraty převzala a sdělila nám první úkol:“Ztratila se kometka“. Hledali jsme ji mezi zvířátky i ve chlívku. Nakonec ji děti objevily na slámě v jesličkách v kozím chlívku.
Ve vánočně vyzdobené místnosti podobné učebně jsme pak získali spoustu informací
o vánočních zvycích a přitom jsme plnili mnohé úkoly.Vyráběli jsme i krásné svícny a tak trochu oslavili i svátek světla, to když jsme si je mezi sebou posílali.
Z látky a kamínků jsme vyráběli i vlastní kometku, kterou jsme pak venku „posílali po obloze“.
Část programu jsme strávili venku.Venkovní úkoly byly pro mnohé ještě lepší než uvnitř.Viděli jsme i krásné koně.
Děti byly nadšené, především z vlastního tvoření, dozvěděly se nové informace o Vánocích
a krásně se v adventním čase naladily.

Velikonoční jarmark

V sobotu 31.3.2012 se v prostorách MěÚ Zákupy konal Velikonoční jarmark. I tentokrát se třída 1.B zúčastnila.Děti si v hodinách výtvarné výchovy i pracovních činností nachystaly drobné výrobky, které pak na jarmarku nabízely.Mohli jste si zakoupit vlastnoručně vystříhané zajíčky, zajíčky v travičce, ptáčky s „pravými“ peříčky i červeně vybarvené papírové tulipány, které mohou sloužit jako ozdoba velikonočního stolu.Výborné bylo, že se k nám přidali i někteří rodiče a jiní příslušníci rodin a my jsme tak získali další výrobky, jako jsou třeba velikonoční ozdoby z papíru, pomlázky, různě zdobená vajíčka, perníčky, ručně vyšívané obrázky.Radost měli nejen prodávající (většinou žáci dané třídy pod vedením svého učitele), ale i Ti, kteří přišli nakoupit.Výtěžek byl převeden do třídního fondu ku prospěchu všem. Ráda bych poděkovala touto cestou všem rodičům, kteří se zúčastnili a přispěli tak ke zdaru celé akce. Společně jsme zažili všichni nádhernou zkušenost spolupráce.Myslím, že to je v dnešní době velmi cenné a určitě budeme moci navázat v dalších akcích podobného druhu.                                                                                             Ivana Hrdličková, tř. učitelka

Školní výlet 1.B

Ve čtvrtek 24. května se obě první třídy vydaly na výlet do Liberce. Naším cílem byl Dinopark a zoologická zahrada.
Byl nádherný slunečný den a tak jsme se všichni moc těšili.
V 7 : 45 nás před školou naložil zlatý VIP autobus a přesně v 9 hodin jsme stáli u bran Dinoparku.
Hned první zážitek, projít točícím se vesmírem, byl pro mnohé silný. Poté už následovaly jen samé úžasné záležitosti : obří dinosauři, pravá tropická bouře, prolézačky, 4D kino. Mezi silné zážitky patřil i nákup drobných předmětů a zmrzliny, která výborně ochladila především na střeše celého komplexu.
Ve 12 hodin nás autobus převezl do zoo. Mnozí ji již navštívili, a tak tentokrát ještě jednou, ve větší skupině a s kamarády. Mezi oblíbená zvířata patřili sloni, žirafy, opice, velbloudi a zebry. Pobavili nás i lachtani. Cestou jsme se stihli i nasvačit. Pak už jen malá zoo s volně pobíhajícími zvířaty , jízda na elektromobilu a závěrečný odchod podél rybníčku, kde jsme stihli obdivovat obří kapry líně se povalující na hladině.
Že byly děti naplněny spoustou zážitků, jsme pak s paní učitelkou Řehořkovou poznaly další den, kdy jsme jim zadaly téma : Namaluj a napiš několika větami, co se ti na výletě líbilo nejvíce. Práce budou mít děti založeny ve svých portfoliových listech, kde si je budete moci také prohlédnout.
Myslím, že množství zážitků nás všechny ještě více propojilo. Tř. uč. Ivana Hrdličková

Jízda zručnosti
1.třídy 
1.Dan Šafránek 
2.Jan Chuchut 
3.Petr Vošvrda 
4.Matěj Pulda 
5.Martin Kašpárek
6.Jura Popadynets 
7.Dan Krahulec 
8.Viktorka Danielová 
9.Kája Steklá 
10.Vojta Kašpar 
11.Jan Šedina 
12.Štěpán Kašpar
13.Jiří Severa
14.Dominik Kubát
15.Jakub Řehák
16.Anna Sazamová
17.Drahuška Kodytková
18.Míša Dubová
19.Petr Hladký
20.Láďa Hlobeň
21.Lucie Marklová
22.Lukáš Řepa

1.B přespala ve škole
Stalo se to z pondělí 25.6. na úterý 26.6.
Sešli jsme se v 18 hodin ve škole s nezbytným vybavením-se spacáky,baterkami,kartáčky na zuby i pastami,s pyžamy ,dobrou náladou a buřty.
Mezi první zážitky patřilo pečení buchty.Rozdělili jsme se na dvě skupiny.Podílel se každý(odměřování surovin,podávání přísad i míchání). Buchty (byly to jelení hřbety) se povedly výborně, což jsme ocenili všichni příští den ráno.
Následovalo opékání buřtů, které jsme stihli ještě před velkou bouřkou.
Hned po té jsme se „ubytovali“ ve třídě a zahráli si turnaj ve vybíjené s 1.A. Utkání dopadlo nerozhodně.
Silným zážitkem byl noční průchod školou s baterkami, který byl spojen s úkolem podepsat se na tabuli ve své třídě. Každý šel sám a zvládli to i ti, kteří se zpočátku báli.
Pak jsme se už jen“poskládali“ ve třídě na zem a do spacáků a s 
přáním dobré noci jsme se snažili usnout. Některým to trvalo déle,ale nakonec jsme usnuli všichni.
Ráno jsme zahájili pyžamovou párty-tancem na skladbu Dády Patrasové.
Následovalo balení a snídaně ve školní jídelně,kde nám připravili výborný čaj.
Bylo nutné zvládnout ještě 4.hodinovou výuku. Osvěžila nás ovocná svačina složená z banánů, nektarinek a kukuřičných lupínků.
Zážitků máme tolik, že je zřejmě ještě několik dní budeme zpracovávat, ale myslím si, že se nám všem dohromady vše moc povedlo.

Přeji krásné prázdniny všem dětem i jejich rodičům.
                                                                                        Ivana Hrdličková

 

Školní rok 2012/2013

Přivítání v druhé třídě

Skončily nám naše první prázdniny a my jsme vpluli do třídy druhé, a to s novou paní učitelkou a s dvěma novými žáky. Druhou třídou nás bude provázet cesta za pirátským pokladem. Úkolem hned prvního dne tudíž bylo nalodění se na kocábku a vymyšlení společné hymny námořníků. Doufáme, že naše plavba bude úspěšná a poklad pirátů nám neunikne. Cestou samozřejmě nabereme nové vědomosti, zkušenosti a zážitky.

Nejmladší účastníci voleb do školního parlamentu
V pátek se na naší škole uskutečnily první volby do žákovského parlamentu. I naše třída měla své tři kandidáty, které si mezi sebou vybrali sami žáci. Ve třídě jsme si vysvětlili princip demokratických voleb a všichni jsme se už těšili, jestli opravdu bude připravena volební urna a hlasování bude probíhat tajně za plentou. Místo občanských průkazů, které opravdu ještě druháčci nemají, jsme si připravili žákovské knížky a vyrazili jsme poprvé volit. Po obdržení volebních lístků jsme za plentou vybrali za naši třídu dva kandidáty. Rozmyšleno většinou bylo už ve třídě díky předvedeným „předvolebním projevům“. Hlasovací lístky skončily ve volební urně a my čekali, jak hlasování dopadne a kdo budou zvolení zástupci za naši třídu. A máme jasno-Anička Sazamová a Vojtík Kašpar!!! Jejich slavnostní inaugurace proběhne ve středu a tito dva „druháčci“ se stanou nejmladšími členy žákovského parlamentu. Držíme jim palce, ať se práce v žákovském parlamentu zhostí stejně dobře jako své předvolební agitace.

Zátopkovy štafety

Dne 14. září se uskutečnil 14. ročník „Zátopkovy pětky“, což je štafetový běh na 25x 200metrů.
Dívčí i chlapecké družstvo z prvních až třetích tříd se snažilo překonat osobní rekordy Emila Zátopka.
Z naší třídy reprezentovali tito běžci: Dan Šafránek, Ládík Hlobeň, Štěpa Kašpar, Vojtík Kašpar a Lukáš Řepa. V holčičí štafetě jsme velké zastoupení neměli a dokonce i naše nejlepší běžkyně Anička přesně v den štafet onemocněla. Děkujeme tedy Nelče Miklovičové a Lucce Marklové a i všem klukům, že do běhu dali srdce, radost a že bojovali jako lvi.
 

Pohádkové vystoupení v KD Zákupy
Dne 2.10. jsme byli na divadelním představení „O Červené Karkulce“ v kulturním domě. Velmi vtipně a netradičně ztvárněná pohádka.

Exkurze do České Lípy
Ve středu 3.10. jsme se obě druhé třídy vypravily do České Lípy na exkurzi k hasičům. Děti se dozvěděly, jak se mají zachovat v případě nebezpečí požáru, viděly vybavení hasičů
i auta, kterými jezdí hasiči k požárům. Největším zážitkem byl opravdový výjezd hasičů.
Poté jsme se přesunuli do centra České Lípy na dopravní hřiště. Nejdříve jsme si celé hřiště prošli a vysvětlili jsme si, co jaká značka znamená a potom už „áčáci“ dostali kola nebo koloběžky a „béčáci“ si zahráli na chodce. Po čase se vystřídali. Zjistili jsme, že někteří raději budou vyjíždět pouze s rodiči Na druhou stranu-někteří mohou klidně vyrazit, protože neudělali ani jeden přestupek.
 

Pohádka O PYŠNÉ PRINCEZNĚ
Dne 11. 10. k nám do školy zavítalo divadlo Okýnko z Českých Budějovic s pohádkou „O PYŠNÉ PRINCEZNĚ“. Princezna přišla za tetou Agátou a chtěla, aby ji proměnila v krasavici a přičarovala jí bohatství a chytrost. Avšak čím více toho chtěla, tím více byla také zlá. Tak se Agáta rozzlobila a proměnila princeznu ve strašidlo. Jak to v pohádkách bývá, vše dobře dopadlo a naši druháčci se mohli dokonce s princeznou vyfotit.
 

Světový den výživy
Dne 16. 10. proběhl na naší škole projektový den „Světový den výživy“. „Deváťáci“ nás hned první hodinu uvedli do problematiky - povídali si s námi o našich svačinách, probrali tématiku zdravé stravy a podarovali všem symbol zdraví-JABLKO.
Téma zdravé výživy se prolínalo do všech vyučovacích hodin-tvořili jsme věty o ovoci, zelenině, v matematice jsme počítali slovní úlohy o počtu kostech cukru v nápojích, bonbónech, četli jsme a shlédli jsme výrobní postup gumových bonbónů, lisování olejů za studena apod.
Víte, že v pytlíčku gumových medvídků je 28 kostek cukru? Nejvíce přešla chuť na „medvídky“ asi paní učitelku. Skupinovou prací - pyramida zdravé výživy a rozdělení jídla podle množství zdravého cukru a tuku- jsme projektový den zakončili. 

Zákupský kilometr
Dne 17.října se na stadionu školy uskutečnil jako již každoročně další ročník Zákupského kilometru. Byl první bodovaným závodem Zákupských sportovních her. Body se získávají nejen za umístění, ale i za účast v každém jednotlivém závodě. Na konci školního roku budou vyhlášeni tři nejlepší z daných kategorií. V letošním roce mají naši drzáčci těžkou pozici, mají společnou kategorii s třeťáky. Přesto se podařilo Aničce dostat na stupně vítězů a ve strhujícím závodě se propracovala na výborné druhé místo. Těsně pod stupni vítězů skončil Ládík, pochvala ale patří všem 9 zúčastněným z naší třídy.

kategorie 2.- 3.třída dívky                                                                           chlapci
1. Středová Anna                                                                                      1. Klíma Michal
2. Sazamová Anna                                                                                    2. Havlík Filip
3. Měchurová Alena                                                                                   3. David Vilém
4. Kodytková Drahuše                                                                                4. Hlobeň Ladislav
5. Dubová Michaela                                                                                   5. Řepa Lukáš
6. Pokrivčáková Nikola                                                                               6. Šedina Jan
7. Steklá Karolína                                                                                     7. Šafránek Dan
8. Picková Miroslava                                                                                  8. Kašpar Štěpán
9. Bímová Eliška                                                                                       9. Hladký Petr
10. Lehončáková Zuzana                                                                           10. Kubát Dominik
11. Miklovičová Nela                                                                                  11. To Toník
12. Štekerová Anna                                                                                   12. Kašpar Vojtěch
                                                                                                                13. Severa Jiří
                                                                                                                14. Kašpárek Martin
                                                                                                                15. Bím Adam
                                                                                                                 16. Popadynets Jura
                                                                                                                 17. Řehák Jakub
                                                                                                                 18. Svoboda Miroslav

 

Národní den
Další projektový den, kterým si připomínáme státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu, se uskutečnil 24. 10. 2012. Naši parlamenťáci pro nás vylosovali červenou barvu a tak se ten den v našich lavicích „červenalo“. Vyfotili jsme se spolu ostatními a byli jsme součástí vlajky. Vysvětlili jsme si PROČ státní svátek slavíme, seznámili se se státními symboly a zaměřili se na naše hlavní téma-na státní hymnu. Hymnu jsme si „namalovali“, poslechli, zazpívali a zvládli jsme i pracovní list, kde jsme pracovali s textem hymny, doplnili jsme jména autorů hudby i slov hymny. Posíleni národní hrdostí jsme odcházeli domů užít si podzimní prázdniny.
 

Vánoční jarmark
Od půlky listopadu se naše třída připravovala na prodej vánočních výrobků na již tradiční akci VÁNOČNÍ JARMARK. Vyráběli jsme andělíčky, pekli tři druhy cukroví, resp. ježečky jsme pekli, dva druhy kuchtili nepečené. Díky Lucinčině mamince jsme měli polotovary na vánoční hvězdičky a ve třídě jsme je dotvářeli a dozdobili. Poslední výrobek byla modrá vločka polepená bílými vločkami. Společné vyrábění jsme si užívali a těšili se, jak se naše výrobky budou líbit. Výrazně přispěli k úspěšnému prodeji i naše maminky, babičky, které nám i doma pomohly vytvořit „něco“ na prodej-např. z papírových ruliček pletené stromečky, houbičky, věnečky; svícny, ořechové lodičky, háčkované zvonečky, těstovinové andělíčky, vyšívané obrázky, dečky a další….Moc rodičům DĚKUJEME za pomoc. Krom výroby jsme si společně užili s dětmi i prodej-zkoušeli jsme si nabízení zboží, přijímání a vracení peněz, nalívání čaje, doplňování zboží. Získané penízky (2. největší výdělek na škole) využijeme na společné akce, třeba na školu v přírodě, kam se chystáme. 


Exkurze VÁNOČNÍ PRAHA
Dne 11. prosince jsme měli naplánovanou exkurzi do Prahy. Divadlo Spejbla a Hurvínka jsme měli objednané už od října, je o něj veliký zájem. 
     Do Prahy mířili druháčci a 8 prvňáčků. Vyrazili jsme před osmou hodinou autobusem a vyprosili si už cestou do Prahy pohádku v autobuse. Nebylo to však jediné zpestření cesty. Několika žáčkům se udělalo nevolno, ale společnými silami jsme cestu nakonec zvládli a těšili se na Prahu.
      Náš program začal představením Hurvínkův Mikuláš. Hurvínek se po delší době vrátil do znovuzrekonstruovaného divadla v Dejvicích, takže kromě představení jsme obdivovali i divadlo samotné-bylo zde k vidění spousta loutek. Při představení Hurvínek s Máničkou čekali netrpělivě na příchod Mikuláše. Roztržitý pan Spejbl ale na nadílku zapomněl, a díky tomu se odvíjela pohádka plná napětí, ale i písniček a zimních radovánek.
     Pobaveni z divadla jsme se šli projít po Karlově mostě a kochali jsme se pražskými památkami. Na mostě jsme počítali sochy(29-jedna se rekonstruuje) a hledali sochu Bruncvíka, o kterém jsme si povídali ve škole. Zahřát jsme se šli do pražského Klementina, kde byla vánoční výstava historických betlémů. Vedle tradičních, dřevěných betlémů, tady byly k vidění i papírové betlémy a bohatě zastoupeny byly rovněž raritní kousky z neobvyklých materiálů, jako například z cukru, chleba, vosku, hlíny.
     Naše cesta dál vedle na Staroměstské náměstí. Vánoční trhy v Praze jsou označovány jako největší a nejkrásnější trhy v Česku. Je tam mnoho stánků s vánočními ozdobami, dárky, cukrovím, občerstvením, betlémy, koláči, uzeninami, bižuterií. Dominantou je do červena laděný vánoční strom, letos přivezen ze západních Čech, vysoký 28m. Kromě vánočních trhů jsme si prohlédli i orloj a při odbíjení hodin i apoštoly. Myslím, že vánočně vyzdobená Praha na nás všechny dýchla vánoční atmosférou a výlet jsme si všichni užili.
Znaveni jsme dojeli domů a těšili se, jak vše budeme vyprávět doma.
     Veliké poděkování patří rodičům, kteří nabídli svou pomoc-babičce Mirečky Pickové, mamince Adélky Pavelkové, mamince Esterky Vörösové a mamince Damiánka Mejsnara. Díky nim jsme se mohli rozdělit do menších skupinek a v klidu si užít prohlídku Prahy, nákupy na trzích. 

Pololetní vysvědčení
Ve čtvrtek 31. ledna jsme si rozdali pololetní vysvědčení. Sváteční den nám obohatil společný výlet celého prvního stupně do České Lípy do kina. Vybraný film Sammyho dobrodružství 2 ve 3D se nám moc líbil. K vysvědčení jsme si ještě vyhodnotili třídní soutěže a rozdali k nim diplomy:
-ocenění skřítka Chybníka
-pochvala za domácí čtení „moudrá sova“
-diplom „pilné včelky“
-pochvala za minimum zameškaných hodin (2 děti nechyběly ani hodinu a dalších 6 do 10 hodin za celé pololetí)
-skupinové soutěžení s piráty
A jak dopadlo vysvědčení? 
Jedenáct dětí mělo samé jedničky, u dalších dvou se objevila nějaká dvojka a tři děti našly na vysvědčení i jiné známky. Všechny děti si daly písemně do dalšího pololetí předsevzetí- jak a v čem se chtějí zlepšit. Takže na konci druhé třídy budeme prý ještě lepší.

Plavání
V úterý 12. března jsme jeli poprvé na plavání. Jezdíme společně obě druhé třídy. Čeká nás deset lekcí plaveckého výcviku. První hodina byla v duchu seznámení se s plavčíky,seznámení se s pravidly, chování na bazéně. Také jsme předvedli své plavecké dovednosti (nedovednosti) a podle toho jsme byli rozděleni do skupin. Paní učitelky byly překvapené, kolik dětí plave a že nikdo z nás neměl strach z vody. Došlo i na dovádění ve vodě. Už teď je zřejmé, že úterky budou pro nás výborným školním dnem.

Vynášení ZIMY
Letošní dlouhá zima už přestala bavit už i naše druháčky. Rozhodli se tedy, že ji odplaví pryč. Ze dřeva slámy a starého oblečení jsme si „zimní vílu“ vyrobili. Před velikonočními prázdninami jsme se vypravili ji hodit do Svitávky. Za bojového pokřiku“ZIMO, zimo, táhni pryč nebo na Tě vezmu bič…..“ jsme ji nechali odplout. Každý také vyslovil jarní přání-proč se nejvíce těší na jaro. Musíme přiznat, že tento krok nám zcela nevyšel, sněžilo i na velikonoce. Možná to bylo tím, že se nám víla trošku zasekla pod mostem a nechtělo se jí plout. Dalším krokem k přivolání jara jsou jarní písničky, které stále zpíváme a sluníčka, motýlci, květiny, které vyrábíme-tak snad se jara dočkáme.

Projektový den „deváťáků!-DNES UČÍM JÁ
Dne 28. března slaví svátek všichni učitelé a to jako připomenutí narození Jana Amose Komenského-učitele národů. Na naší škole si mají možnost již tradičně deváťáci vyzkoušet roli učitelů. Sami si vyberou třídu, připraví si hodinu a odučí-samozřejmě za pomoci třídních učitelů vybrané třídy. Do naší třídy se „nahrnulo“ hned 8 žáků devátých tříd. Odučili zde český jazyk, 2x matematiku a výtvarnou výchovu. Druháčkům se hodiny líbily, kladně je pak zhodnotili a prý už se těší, jak si to zkusí také. Mají slíbeno(od p.uč.) už v páté třídě, ale jen navzájem. Naostro na učení spolužáků z jiných tříd si počkají ještě sedm let.

„JITRNICOVÁ LAŤKA“
Již 31.ročník závodu ve skoku do výšky "Jitrnicová laťka" se uskutečnil dne 24.3.2013 v zákupské sportovní hale. Naši třídu reprezentovalo 6 žáčků. Anička se umístila na 3.-4. místě a Ládík skončil 4.v kategorii druhých a třetích tříd.
Naše výkony:
Ládík 95cm
Vojtík, Štěpa, Anička, Lukášek 80cm
Danek 75cm


„Šikula cup“
Šikula cup je tradiční závod Zákupských sportovních her. Jedná se o závod dvojic, a to smíšených-dívka, chlapec. Úkolem je co největší počet přeskoků přes švihadlo stylem-snožmo, bez meziskoku. Přeskoky obou se sčítají a podle toho je určeno pořadí. Naše třída s trénováním přeskoků začala již od začátku druhé třídy a vyplatilo se. Přestože letos jsme v kategorii spolu s třeťáky, musím skokany druháčky pochválit. Dvojice-Anička, Ládík se probojovali na 4. místo. Mirečka a Míra na místo 6. a i výkony ostatních stojí za pochvalu!
-Mirča 393 přeskoků
-Ládík 368 přeskoků
-Anička 353 přeskoků
-Lukášek 249 přeskoků
-Štěpánek 236 přeskoků
-Nelinka 230 přeskoků
-Vojtík 224 přeskoků
-Lucinka 211 přeskoků
-Míra 200 přeskoků
-Daneček 186 přeskoků

Exkurze PĚNČÍN
Dne 25. dubna jsme se vydali na naši třetí letošní exkurzi. Přibrali jsme 11 prvňáčků a 4 třeťáky a vyrazili jsme s „Veselým školním autobusem“ za poznáním. Výjimečně jsme absolvovali cestu autobusem bez nevolností . Na mezizastávce, kdy někteří si potřebovali odskočit, jsme ale vytáhli první svačiny-a jak naše paní průvodkyně při závěrečném hodnocení komentovala-od té doby jsme jen jedli a jedli.
Jako první nás čekaly Bozkovské jeskyně. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. Labyrint chodeb krášlí krápníky a charakteristické křemenné lavice, římsy a lišty. Vystupují ze stěn i stropů ze všech stran a popouštějí uzdu naší fantazie. Díky lidské obrazotvornosti získaly jména jako Hřebínek, Anděl, Panenka, Tři králové, Přilba či Betlém. Děti nejvíce zaujala perníková chaloupka s komínem i kočkou za komínem, sloní uši a peklo. Nádherný byl i Jezerní dóm s největším podzemním jezerem v Čechách. Měří 24 metrů na délku a 14 metrů na šířku. Voda je zde čistá, čirá a krásně namodralá. Z hladiny vystupují opět fantazijní zvířátka-krokodýl, hroch, želvy. Po prohlídce zhruba cca 350m chodeb jsme se zahřáli cestou do autobusu výšlapem k parkovišti.(Teplota v jeskyních je stálá 7-9°C).
Po opětovném „nabaštění“ jsme vyjeli směrem k Pěnčínu, nacházejícím se v půli cesty mezi Železným Brodem a Jabloncem nad Nisou. Je charakteristický svou sklářskou a bižuterní tradicí. Měli jsme zde možnost shlédnout krátký film o výrobě sýrů, projít si kozí farmu, ochutnat kozí i ovčí sýry, případně nakoupit domů na ochutnání.
Součástí prohlídky byla i „korálkárna“, kde děti měly možnost projít všechny fáze výroby skleněných korálků. Nejvíce je samozřejmě ale zaujala korálková dílna. Jako vstupenku si zde koupily návlekový materiál nebo předtištěnou šablonu. Potom už měly k dispozici nepřeberné množství perliček, korálků. Vyráběly si korálkové obrázky na šablony s různými předtištěnými motivy. Dále vlastní bižuterii: náhrdelníky a náramky na gumičce, náhrdelníky na vlasci, náramky na paměťovém drátu, náušnice. Určitě svými výrobky potěšily nejednu maminku.
Na zpáteční cestě autobusem jsme si vyprosili pohádku a příjemně unaveni jsme se těšili, jak vše budeme doma vyprávět.
Poděkování patří paní Vošvrdové, která nám pomohla naši početnou skupinu výletníku uhlídat.
 

Mokré vysvědčení
Dne 28. května jsme jeli na poslední desátou plaveckou lekci do Stráže pod Ralskem. Devět výukových lekcí uběhlo jako voda a děti se těšily na závěrečné přezkoušení kolik uplavou. Devět lekcí věnovaly zlepšování techniky-splývání, potápění, skokům do vody, trénování kraula, prsou, saunování a nejoblíbenějšímu -závěrečnému čtvrthodinovému volnu, kdy se mohly vyřádit s plaveckými pomůckami. Přestože někteří se zpočátku vody trošku báli, závěrečné výkony obě paní učitelky potěšily. Už teď se těšíme na další školní rok, kdy nás čeká opět deset plaveckých lekcí a od plavčíků máme slíbeno, že na konci už budou samí vynikající plavci s vysvědčením „DELFÍN“.
A jak jsme dopadli letos?
Z obou tříd pouze dva „delfínci“-Lucinka a Anička. Lucinka si navíc odnesla titul-Plavkyně s nejlepším plaveckým stylem-gratuluji!!!!!!!!
„kapříci“-100m-Ládík, Adélka, Lukášek, Daneček, Mireček,, Johanka, Nelinka
                -80m-Mirečka
                -40m- Ríša
                -20m Toníček
               -10m- Vojtík
„želvičky“-20m s destičkou –Esterka
                  -5m s destičkou –Venda
Čestné uznání za absolvování kurzu dostal Štěpa, jelikož nemohl poslední lekci plavat na vysvědčení.


„Přespávačka“ ve škole
V rámci přípravy na školu v přírodě jsme si naplánovali přespání ve škole. Čekalo nás rozdělení do skupin, ve kterých jsme pak následující týden soutěžili, pečení bábovek a perníků na snídani, sportovní soutěže ve škole, společné shlédnutí filmu, který nás provázel školou v přírodě, a to Hotel Transylvania. Nejvíc se samozřejmě ale děti těšily na noční stezku školou.
2.B měla navíc druhý den ještě „pyžamový den“, takže z pyžam jsme se vysvlékli až poslední vyučovací hodinu.

Škola v přírodě

1.den
V 8 hodin jsme vyrazili směr Pavličky. Cesta netrvala dlouho a my jsme vystoupili u krásného penzionu U kopyta. Začalo zabydlování. Pokoje byly velmi krásné a dětem se zde moc líbilo. Poté,co si všichni vybalili, jsme se sešli v patře ve velkém herním koutku. Vysvětlili jsme si pravidla, řekli jsme si režim dne a co nás všechno čeká během celého pobytu. Začali jsme příběhem o strašidlech a duchách, kteří zde přebývají , a že je může spatřit jen ten, který na ně věří a možná i ten, který splní všechny naše připravené úkoly.
Začali jsme tím, že se děti rozdělily do skupin po 5ti. Každá skupina měla za úkol nakreslit svoji duchařskou vlajku a dát název své skupině.Takže jsme měli tyto skupiny - Frankensteini, Drákulové, Tarantule, Upíři, Duchové, Slizouni a Mavis. Každá skupina si vylosovala i svou barvu. Skupiny měly úkoly na hmat a paměť, měly si zapamatovat co nejvíce věcí a pak poznat podle hmatu zvířátko.
K obědu jsme měli rajskou, byla výborná, někteří si přidávali i vícekrát. Po obědě jsme vyrazili na procházku okolí, obdivovali jsme krásné koně, kteří se pásli na pastvinách.
Mimo soutěží skupin ještě bojoval každý sám za sebe v olympiádě- a to klasické a legrační. 1.den to byl běh-sprint a sedy lehy a v legrační hod bačkorou na cíl. A protože to byla olympiáda, tak děvčata a kluci zvlášť vytvořili plachtu , na kterou namalovali olympijské kruhy a na ně nakreslili a nalepili všechny disciplíny, které budou plnit.
Po večeři si každý mohl koupit nanuka. Večer jsme vyhlašovali vítěze olympiád a skupiny dostávaly své první body-duchy.

2.den
Ráno jsme se vzbudili ještě do deště, ale ten do půl desáté zmizel a pak už bylo celý den hezky. V půl osmé byl budíček a po snídani jsme vyrazili na procházku. V lese jsme pak soutěžili v testu orientace (hledání čísel), skákání přes švihadlo v holinách a v hodu táckem. Když jsme přišli k penzionu , tak jsme se pobavili u testu zamotaná hlava.
Po obědě na nás čekali koně. Všichni si koně vyčistili a pak následovalo ježdění. Pro nás, paní učitelky, to byl dvouhodinový maraton ve vodění koní, pro děti zábava, protože si na koni i zacvičily. Kdo nejezdil, mohl být na hřišti.
Po ježdění a po svačině jsme vyrazili na náš známý okruh, ale tentokrát nás čekal přespolní běh, dále pak ve skupinách hledání barevných kartiček a úkolem bylo sestavit větu-VÝLET NA KOKOŘÍN.To nás totiž čeká zítra. Nejzábavnější však asi byla výroba domečků pro lesní skřítky z čehokoliv v lese. Domečky byly zajímavé, všechny skupiny je měly velmi krásné a říkali jsme si , že se v noci do nich určitě skřítkové přestěhují.
Dorazili jsme po 6 hodině, akorát na večeři. Po ní následovalo vyhlášení všech vítězů olympiád a byly hodnoceny naše strašidelné skupiny. Zapsaly si další body.
Před večerkou se mohly dívat děti na pohádku a pak už hajdy do postele a ve 22 hodin byla večerka.

3.den
Ráno krásně svítilo sluníčko a po snídani pro nás přijel autobus a odvezl nás do Pokliček a odtamtud už jsme šli pěšky až na hrad Kokořín.V batohu svačiny a řízky k obědu. Když jsme se vyšplhali nahoru na Pokličky,užívali jsme si krásný výhled. Pak jsme pokračovali asi 3km, během nichž jsme plnili úkoly a hráli hru Nálety. Na smluvené místo pro nás přijel autobus a odvezl nás ještě kousek ke Kokořínu. Prohlédli jsme si hrad, prošli jsme se po hradbách a vystoupali do věže, kde byl nádherný výhled. A pak už jsme odjížděli zpět na penzion.
Na některé děti čekalo opět ježdění na koni, ostatní si hráli na hřišti. K večeři jsme si opekli buřtíky a znovu začali soutěžit v olympijských disciplínách. Pak už jsme se odebrali se umýt a ti, kteří chtěli, se mohli dívat na pohádku, ostatní na pokojích třeba kreslit nebo psát deník.

4.den
Dopoledne jsme se vypravili na zříceninu Čap. Odtud byl krásný rozhled na krajinu. Opět jsme plnili olympijské disciplíny.
Odpoledne jsme měli velmi zajímavé. Odehrály se 4 svatby-děti o nich mluvili již od první třídy. Vše si sami zorganizovaly-z domova si přivezly oblečení-některá děvčata měla i šaty, u kluků došlo i na lakýrky. Nechyběly prstýnky, polibek na čelo, slečna oddávající, házení kytic, svatební hostina. Pro některé hostina pokračovala ještě u nedaleké hospůdky, kde si někteří dali hranolky.
A pak se vyrazilo na Cestu za pokladem. Pro skupiny bylo připraveno 9 úkolů a posledním desátým bylo hledání pokladu. Kdo první ze skupiny poklad našel, byl odměněn. Pokladem byla trička s nápisem Škola v přírodě 2013- U kopyta.
Ale to ještě nebylo vše. Večer přišla na řadu prostěradla. Děti si z nich vytvořily duchařský kostým a pomalovaly ho vším možným, co k duchům patří. A pak kolem penzionu běhalo a strašilo přes 30 duchů.
Když se setmělo, čekala nás stezka odvahy. Absolvovali ji všichni, i když v někom byla opravdu malá dušička. Poslední šli spát až o půlnoci.
Tento den byl opravdu bohatý na zážitky.

5.den
A je to tu. Vstávali jsme později, protože předchozí den jsme šli spát opravdu hodně pozdě. Nastalo balení , což bylo pro někoho opravdu náročné a zvláště pro nás paní učitelky. Vyhlásili jsme poslední disciplíny a také vítěznou skupinu celotýdenní hry. Dostali jsme ještě oběd-svíčkovou a buchtu, aby se nás dobře odjíždělo. Když nás autobus odvážel, těšili jsme se domů, ale zároveň nám bylo smutno. Někteří dokonce chtěli zůstat déle.
Penzion byl velmi krásný, strava výborná a nálada většinou také. Všichni museli být spokojeni, užili si spoustu legrace, soutěží i ježdění na koni. My,obě paní učitelky, jsme věnovaly spoustu času přípravám, tak doufáme, že se dětem škola v přírodě líbila. Děkujeme p. vychovatelce Brynychové, která nám na škole v přírodě velmi pomohla.

K.Řehořková,P.Olšarová
    

Den her v přírodě
Letos jsme díky nepřízni počasí tento den strávili ve škole. Přesto si myslím, že si ho děti užily. Soutěžili jsme v přenášení pomocí brček, v přesunu „Shrekovou bažinou“ a zvládli jsme i test odhadu. Rozloučili jsme se navzájem tím, že jsme si vzájemně psali, proč se na sebe těšíme do třetí třídy-nejčastější vzkazy byly typu-jsi dobrý kamarád, mám tě rád, jsem rád, že s tebou chodím do třídy. V den vysvědčení nás čeká vyhodnocení všech celoročních soutěží:
-nejaktivnější „včelka“ 2.B
-soutěž se skřítkem Chybníkem
-čtení na stupně vítězů
-domácí čtení a největší počet přečtených knih
-nejlepší písař 2.B
-„moudrá sova“ 2.B
- král počtářů
- celoroční soutěž o poklad pirátů, kdy pokladem byla žlutá trička s obrázkem

A jak jsme dopadli na vysvědčení? 11x samé jedničky a všichni postupují do třetí třídy!!!!!!

 

ŠKOLNÍ ROK 2013/2014

Už jsme třeťáci
Do třetí třídy jsme přivítali novou žákyni Denisku, která k nám dojíždí z Brniště. Tím se částečně vyrovnává počet holek a kluků ve třídě -poměr je teď 8:9. Třetí třídou nás budou provázet postavičky Macha a Šebestové, jsme přece žáci 3.B. Hned na úvod jsme si zabubnovali s celým prvním stupněm. Užili jsme si to, což je poznat i na výrazu dětiček na fotkách.
 

Světový den výživy
Dne 16.10 proběhl jako každý rok na naší škole Světový den výživy. Tento rok byl věnován regionálním potravinám. Žáci 9. ročníků si pro nás připravili přednášky s prezentacemi a tím náš projektový den zahájili. Téma“ třeťáčků „ bylo – „Zdravé nápoje“. Celý den jsme pracovali ve skupinách a dozvěděli se spoustu nových informací-kolik cukru je v jakých nápojích, jak se pěstuje čaj, jak se k nám dostal. Uvařili jsme si i sami čaj – jak zelený, tak ovocný-samozřejmě slazený medem. Rozdělili jsme si nápoje na zdravé, méně zdravé a pro nás nevhodné. Paní učitelka i díky tomu doufá, že přeslazené nápoje nebo energetické nápoje ve třídě ani okem nezahlédne.

NÁRODNÍ DEN
25. října jsme si prožili další projektový den-Národní den. Naši parlamenťáci nám na středu vylosovali červenou barvu, stejně jako vloni. Vyfotili jsme se s dalšími spolužáky ve společné vlajce a tím zahájili povídání o ČR. O jejích státních symbolech, o historii vzniku Československé republiky. Věnovali jsme se sousedním státům, spolu s jejich vlajkami. Vysvětlili si historické dělení ČR a pak pokračovali učivem prvouky-pohoří ČR, vodstvo ČR. Od té chvíle se nám mapa stala „kamarádem“ a orientace na mapě naším koníčkem.

SILOVÝ TROJBOJ 
Další závody Zákupských sportovních her proběhly v hale ZŠ. Jednalo se o silový trojboj-sedy, lehy, člunkový běh a hod plným míčem. Zazávodit si přišli z naší třídy Anička, Ládík, Danek, Vojtík, Štěpa a Lukášek. A jak jsme dopadli? Prvenství si odnesla Anička Sazamová a Ládík Hlobeň. Na stupně vítězů se probojoval Danek Šafránek, skončil třetí. Ostatní bojovali a vybojovali: Štěpa místo šesté, Lukáš místo osmé a Vojta místo jedenácté. Za zmínku ale stojí druhé umístění Vojty v soutěži sedy-lehy.
Všem zúčastněným paní učitelka gratuluje a děkuje, že přišli reprezentovat 3.B.

Vánoční jarmark
Dne 30.listopadu se konal tradiční vánoční jarmark. Přípravy na něj u nás ve třídě začaly už od začátku listopadu, kdy jsme začali vyrábět andílky, dřevěné vánoční ozdoby, jmenovky na dárky, papírové ozdoby na stromeček a péci perníkové adventní komety. Děti si vyrábění užily a těšily se, jak budou prodávat. Letos jsem bohužel nemohla být přímo přítomna na trzích, ale snažila jsem se vše s dětmi připravit. S prodejem pomohly „školní maminky“-paní Marklová a paní Hanzlíková. Oběma moc a moc děkuju, stejně jako paní Sazamové, která mi poslala mms s fotografií prodávajících žáčků. Poděkování ale patří všem rodičům, kteří vytvořili vánoční výrobky na prodej a tím pomohli k velké tržbě naší třídě. Utržili jsme 4 300,- a všechny peníze použijeme na školu v přírodě, kterou máme naplánovanou na červen. Poděkovat bych chtěla i za to, že jste podpořili naši třídu tím, že jste dorazili (mnohdy s širokým příbuzenstvem) nakoupit.
 

Návštěva IQ parku v Liberci
Cesta do Liberce byla plná očekávání, všichni se velmi těšili.
Po příjezdu do Babylonu, jsme se nasvačili a rozdělili se na dvě party. My,“béčáci“ jsme se šli nejdříve „vzdělat“ do IQ parku. Z IQ parku byli všichni nadšeni.
V 1. patře na nás čekaly vodní hrátky, rotující válec a malý zrcadlový labyrint.
Ve 2. podlaží jsme se mohli navléknout do mýdlové bubliny, sjet po požární tyči nebo si vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku. Další expozice je věnována lidskému tělu – vyzkoušeli jsme si vložit orgán na správné místo, prověřili ostrost zraku nebo vyzkoušeli světelný obtisk těla.
Ve 3. patře jsme spatřili maketu nejvyššího muže planety, zkusili si rychlost běhu na závodní dráze. Mezi další zajímavosti patřily silné magnety a úplně největším zážitkem byl TITANIC. Celá kajuta je nakloněna v úhlu dvaceti pěti stupňů, což naše smysly totálně spletlo a všem bylo zle od žaludku. Také jsme zjistili, jak se dostane moderátor počasí před mapu předpovědí.
A kdo si rád hraje se světlem, zvukem nebo rád prozkoumává tělo termokamerou, ten byl nadšený ze 4. patra. Zde jsme také prostudovali rentgenové snímky, vyzkoušeli princip seismografu a ti nejodvážnější si lehli na fakírovo lůžko. Čtvrté podlaží je centrum exponátů plných světla a barev.
Po IQ parku nás čekal obídek a během polední pauzy si ještě každý mohl koupit nějakou upomínku.
Nasyceni jsme vyrazili do zrcadlového bludiště. Bludiště, největší v Evropě, bylo opravdu velkým zážitkem. Ztráceli jsme se a opět nacházeli a měli jsme pocit, že nikdy nenajdeme cestu ven.
Nakonec jsme si nechali řádění v lunaparku.
Po vstupu do lunaparku začalo téměř tříhodinové řádění na motokárách, autíčkách, kolotoči a velikých prolézačkách. Někdo si vyzkoušel i býka a další atrakce. Myslím, že někdo by řádil ještě déle. Přestože se domů téměř nikomu nechtělo, autobus byl přistaven a nastartován k cestě do Zákup. A tak plni domů, poučeni i řádně unaveni, jsme ujížděli směr domov.

Vánoční besídka
Dne 20. prosince, poslední společný předvánoční den, jsme si společně užili vánoční besídku. Pochutnali jsme si na doneseném cukroví i na perníčkách, které jsme pekli, zahřáli se vánočním čajem s medem. Žáčci si připravili program-vyprávění vtipů, scénky. Společně jsme si zazpívali koledy, povídali si a vyzkoušeli si vánoční zvyky. A vánoční dárky? Letošní motto bylo-dvě stejná písmena a jak to dopadlo? –krásný kámen, akrobatické autíčko, měkký meč, malá míchačka, nové náušnice, zelený závoďák, lehké lego, šedý chevrolet (ševrolet“), pokémonské překvapení, zvířata ze zoologické zahrady……Podle počtu dárků byla ale opět nejhodnější paní učitelka. Všem ještě jednou děkuje.

„Přespávačka“ s předáním pololetního vysvědčení+návštěva kina
Půlka školního roku je za námi…..
Letos bylo vysvědčení spojené s pololetní „přespávačkou“ ve škole. Ve středu v podvečer jsme se všichni sešli ve škole, zabydleli se ve třídě- vybalili karimatky, spacáky, plyšáčky. Poté jsme využili volnou tělocvičnu a společně s paralelní třídou si šli zahrát florbal a vybíjenou (kdo chtěl, zbytek se věnoval stolním společenským hrám). Příjemně unaveni jsme si šli ohřát do cvičné kuchyňky večeři. Dál nás už čekala „noční bojovka“. Děti si vybrali dvojice a to kombinací holka z jedné třídy, kluk z třídy paralelní. Někteří kluci mají výbornou pověst a šli na „dračku“, jiní se asi zamysleli a řekli si, že příští rok chtějí být první rozebraní, jelikož jako gentlemani se chovali všichni. Po škole byla pouze stanoviště se svíčkami a písmeny, ze kterých se skládala tajenka. Také pár strašidýlek. V nejtemnějším koutě školy si hrdinství zasloužilo medaili a nutné bylo po cestě i získat poukaz na vysvědčení. Chvilku před půlnocí, po nutné večerní hygieně, jsme si oblečeni ve slavnostní pyžamka rozdali pololetní vysvědčení. Poté byla už jen pohádka na dobrou noc a spánek. Ráno jsme museli dříve vstávat, abychom se stihli vypravit do kina. Po probuzení a hygieně jsme šli na snídani- děkujeme naší kuchyni za uvaření čaje i paní Řepové za upečený perník. Zvládli jsme sníst i koblihy a posilněni jsme vyrazili autobusy do kina. Tam nás čekal film o pravěkých lidech „Croodsovi“. Film byl v 3D kvalitě a přestože byl pěkný, dojemný a velmi „svižný“, někteří i po náročné noci, zavřeli očka. Těšíme se na další oslavu vysvědčení v kině a rozhodně na další „přespávačku“.

PLAVÁNÍ
V lednu jsme zahájili 10 plaveckých lekcí. Letos jezdíme na plavání do České Lípy, do bazénu ZŠ Sever. Cesta je kratší než do Stráže a oproti bazénu ve Stráži pod Ralskem je bazén po rekonstrukci. Hned po první lekci byly děti nadšené-moderní šatny, sprchy, teplý vzduch i voda. A hlavně příjemní plavčíci, kteří děti do ničeho nenutí. A i s dětmi, které mají „malinký“ strach z vody, si hravě poradí.
Tak snad dětem nadšení vydrží a na konci kurzu budeme mít samé „delfínky“.
 

A JAK JSME DOPADLI?
-devět dětí mělo samé jedničky-gratuluji a přeji stejnou chuť do práce nadále
-tři žáčci měli jednu dvojku-těm přeji, ať se jim příští pololetí daří o tu jednu dvojku lépe
-nikdo neměl na vysvědčení čtyřku!!-mám velkou radost a přeju si, aby snaha být stále lepší vydržela
 SOUTĚŽE:
Čtenář třídy
1. Anička
2. 2. Dan
3. Esterka, Mirča
4. Míra, Lucka, Nela
5. Ríša, Štěpa, Vojta, Johanka, Tonda, Áďa
Písař třídy
1. Johanka
2. Lucka
3. Anička
4. Tonda
5. Ríša, Vojtěch
6. Adélka
7. Lukášek
Král počtářů
1. Vojta
2. Štěpa
3. Lucka
4. Anička
5. Tonda
6. Ríša
Moudrá sova
1. Vojta
2. Štěpa
3. Tonda
4. Lucka, Ríša
5. Mirča
6. Joža, Venda
Skřítek Chybník
1. Jóža, Anička
2. Lucka, Adélka, Štěpán, Tonda, Mirča, Vojta
3. Nela
4. Láďa, Esterka
5. Ríša, Danek, Mireček
Soutěž v práci ve dvojicích
1. Lucka
2. Anička
3. Johanka
4. Vojtík
5. Štěpa
6. Nelča
7. Ríša
8. Láďa, Lukáš
PILNÁ ŠEBESTOVÁ:
1. Anička
2. Johanka, Lucka, Deniska
3. Nela
4. Esterka, Adélka
5. Mirečka
PILNÝ MACH:
1. Ládík
2. Štěpa, Vojta, Míra
3. Ríša
4. Venda, Tonda
5. Dan, Lukáš

Vítání jara
Projektový den VÍTÁNÍ JARA vyšel na 21. března. Tento páteční den jsme si „jarně užili“. Ve skupinách jsme si jarně prověřili získané znalosti z českého jazyka, matematiky, prvouky. Nejvíce nás ale bavilo vyrábění. Jarní pletení z proutků, výroba jarního věnečku, jarních kytiček. Povídání o jaru jsme si zpestřili jarními písněmi. Vloni jsme „vynášeli zimu“, letos jsme se dohodli, že vlastně žádná zima nebyla a proto není s čím se loučit.

Prezentace knihy Ferda mravenec
V rámci Dne knihy jsme se zúčastnili setkání všech tříd v tělocvičně. Každá třída si připravila prezentaci knížky. My si vybrali knížku Ferdy mravence. O výtvarné výchově jsme si vyrobili Ferdův šátek a mravenčí tykadla. Spolužákům jsme vysvětlili, že nikdo z nás nemohl být beruška-nemáme totiž ve třídě nafoukané holčičky s nosíkem nahoru, ani nikdo nemohl být broukem Pytlíkem-nemáme poplety, kteří si myslí, že vše umí a znají. Jsme jen Ferdové-šikulky, ochotni pomoci a vždy optimisticky naladěni.

Plavání
Prvního dubna jsme ukončili deset lekcí plavání. Děti se nechaly vyvést aprílovým žertíkem o uzavření bazénu, ale po radostném zavýsknutí, jsme si jeli do České Lípy pro MOKRÉ VYSVĚDČENÍ. Bazén na Severu se nám moc líbil, plavčíci na nás byli milí a na jednotlivých lekcích jsme se hodně snažili co nejvíce naučit. A jak jsme dopadli? Spousta dětí uplavala od 300 m do 870m a na vysvědčení měly „delfínky“ Jen pár dětí si vysloužilo„kapříka“ a malé procento „želvičku“. Oproti loňskému roku se ale zlepšili úplně všichni.

Šikula cup
Závodů Šikula cup se za naši třídu účastnilo 8 dětí. Soutěží se v přeskocích přes švihadlo-snožmo. Skáče se po dobu 4 minut (dlooooouhé). Soutěží se ve dvojicích-děvče, kluk. Letos nám, bohužel, nejlepší holky-skokanky onemocněly. Museli jsme tudíž dva kluky „ostaršit“ až do kategorie 6. -7.třída. Razíme ale heslo: Nemusíme vyhrát, ale chceme si zazávodit, takže pochvalu zaslouží za naskákané skoky všichni reprezentanti 3.B. Gratulujeme Lucce s Láďou, kterým se podařilo vyhrát.
Kategorie 2. – 3. třída
1. Lucie Marklová 388 Láďa Hlobeň 356 744
2. Drahomíra Kodýtková 340 Adam Bím 218 558
3. Anička Tichá 229 Dan Szymeczek 314 543
4. Adéla Rýdlová 277 Ondřej Sláma 250 527
5. Denisa Polanecká 225 Lukáš Řepa 297 522
6. Adéla Nussbaumerová 240 Miroslav Žížala 279 519
7. Eliška Bímová 261 Petr Hladký 240 501
8. Adéla Řehořková 273 František Nedvěd 216 489
9. Nela Miklovičová 191 Štěpán Kašpar 290 481
10. Karolína Steklá 262 Jan Šedina 184 446
11. Zuzana Řehořková 151 Robert Líbal 214 365
12. Vanesa Koudelová 124 Jiří Severa 233 357
13. Nikola Pokrivčáková 183 Petr Vošvrda 170 353
14. Tereza Zárubová 178 Josef Paulus 160 338

Kategorie 6. – 7. třída
1. Kristýna Balvínová 423 Tobiáš Košťál 495 918
2. Lucie Važevová 375 Radek Šefčík 422 797
3. Šárka Dufková 391 Tomáš Kučera 380 771
4. Alena Šauerová 368 Jakub Kovalovský 360 728
5. Sabina Polanecká 387 Michal Pavič 363 750
6. Nikola Bímová 369 Václav Řepa 250 619
7. Marie Mitáčová 312 Vojtěch Kašpar 254 566
8. Kristýna Řeháčková 290 Dan Šafránek 272 562
9. Lucie Zapletalová 174 Slávka Smitková 365 539

Velikonoční vajíčko-VYHRÁLI JSME!!!!!!
O velikonočních svátcích škola pomohla zákupskému zámku s velikonoční výzdobou. Výzdoba byla spojena se soutěží o nejhezčí vajíčka, na základě ankety mezi návštěvníky zámku. Vyhrála NAŠE vajíčka-papírová se zapíchanými kytičkami!!!!!! Cenou nám je volné vstupné v době příštího adventu pro celou třídu na zámek. Už teď se těšíme.

Sportovní den OVOV
9.5.2014 se uskutečnil sportovní den školy.Všichni soutěžili v šesti disciplínách tzv.OVOV(odznak všestrannosti olympijských vítězů).Až budeme,my třeťáci, starší,můžeme se zúčastnit těchto závodů i na okresní,krajské a celostátní úrovni.Zbývající disciplíny do desetiboje si doplníme při Tv a zjistíme,kdo získá bronzový,stříbrný či zlatý odznak.Výsledky můžete najít na stránkách školy.

DEN VČELY
Děvčata ze včelařského kroužku uspořádala v úterý 20.května 2014 v naší škole Den včely. Vysvětlila nám, jak to u nich v kroužku chodí a jak se o včeličky starají. Měla pro nás připravenu prezentaci na interaktivní tabuli. Vysvětlila nám i některé pojmy,jako např.odrojení včel. Děti si mohly vyzkoušet včelařské kukly, o velké přestávce zakoupit výtečný med a dole na „družinové“chodbě si přečíst za panelů informace o včelách, které jim unikly při třídní besedě.

SKOK DALEKÝ
Dne 21.5.2014 se uskutečnil poslední závod ZSH - skok do dálky. Chválím všechny, kteří si přišli zaskákat, a to hlavně chlapce-ti se účastnili v hojném počtu. A zde jsou výsledky:
2. – 3. třída dívky:
2. Anička Sazamová 278cm

2. – 3. třída chlapci:
1. Ladislav Hlobeň 338cm
2. Dan Šafránek 304cm
6. Štěpa Kašpar 281cm
8. - 9. Lukáš Řepa 276cm
14. Vojta Kašpar 233cm


Exkurze do Prahy
Dne 14. května jsme vyrazili my, třeťáci, spolu s několika druháčky do Prahy. Přivstali jsme si a ve čtvrt na osm už jsme vyjížděli. Hlavním tématem v autobuse bylo:Na co se těšíme víc-kouzelník nebo letiště? První zastávkou bylo divadelní představení v Divadle kouzel Pavla Kožíška v Líbeznicích. Je to naprosto originální a jedinečné divadlo, které v České republice nemá obdoby. Prohlédli jsme si expozici starých kouzelnických rekvizit, dobových plakátů a sbírku hrnečků slavných osobností. Děti si zakoupily kouzelnické hračky, potřeby, knížky a upomínkové předměty. Prožili jsme velkou kouzelnickou cestou kolem světa. Představení bylo pojato jako výlet letadlem do mnoha zemí. V každé zemi, kde jsme přistáli na nás čekala typická a originální kouzla dané země. Za Zákupy se podařilo čarovat přímo na jevišti s Pavlem Kožíškem Karolínce a Péťovi. Po přejezdu autobusem jsem se naobědvali na letišti Václava Havla a čekali na prohlídku letiště.
Po krátké svačince na terminálu 3, mezi cestujícími privátních nebo VIP letů nám paní průvodkyně začala vyprávět o historii letiště. V posledních letech byla bezpečnostní pravidla zpřísněna a tak nám popisovala, co vše na nás při průchodu kontrolou a bezpečnostním rámem čeká. Myslím si, že na tyto okamžiky nikdo nezapomene. Každý bral kontrolu velmi vážně a s vykulenýma očima sundával pásek, batoh a procházel bezpečnostním rámem. Občas jsme slyšeli zapípání a pak docházelo k osobní kontrole. Nejzajímavějším nálezem byl zapomenutý nůž v batohu. Všem „spadl kámen ze srdce“, když nás konečně pustili do letištního autobusu.
Tam jsme poslouchali opět vyprávění paní průvodkyně. A tak jsme viděli terminál pro vládní lety, hangáry letištních společností, biologickou ochranu letiště, přejeli jsme přes původní dráhu, která se používá již jen jako parkoviště letadel. Autobus nás vezl kolem tzv.prstů, kde nastupují cestující do letadel. Někteří piloti na nás mávali a my na ně. Velkým zážitkem bylo určitě pozorování přistávání a vzlétání letadel. Měli jsme štěstí a viděli přiletět i obrovský boeing z Arabských emirátů s 360ti lidmi na palubě.
Kdo pozorně poslouchal, měl šanci získat obrázek letadla, který dávala paní průvodkyně za správné odpovědi na její otázky, týkající se letiště.
Závěrečnou akcí exkurze bylo občerstvení v McDonald’s. Utratili jsme poslední peníze, posilnili se zmrzlinou,cheeseburgery, hamburgery nebo i celými Happy mealy. S barevnými balonky v rukou jsme plni dojmů ujížděli autobusem směr Zákupy a těšili se, jak budeme doma vše vyprávět.

 

Škola v přírodě
První den
Obtěžkáni kufry, batohy, jsem se, natěšeni na společný týden, v pondělí 2. června před školou. Rozloučili jsme se s rodiči a vyjeli směr Český ráj. Byli jsme vysazeni asi půl kilometrů od ubytování, ještěže zavazadla nám byla převezena. Hned po příchodu k apartmánům dětem zářily oči nad množstvím prolezjaček, minigolfem, trampolínou, bazénem a hřišti na fotbal a volejbal. Rozdělili jsme se do pokojů, vybalili a šli si poprvé zařádit na všechny atrakce, které jsme měli v areálu. Po obědě jsme se šli seznámit s okolím. Došli jsme kousek pod Trosky, kde jsme měli připravenou cestu za pokladem. Mezi nejlepší úkoly cesty prý patřilo psaní na záda, obíhaní stromu, latinské přiřazování částí těla, poznávání stop zvířat a jako nejvtipnější děti vybraly zouvání a obouvání bot. Po splnění úkolů ve skupinkách si děti musely najít schovaný poklad a pokud chtěly svačit, tak i poschovávané svačiny. Pokladem byly kšiltovky s potiskem turisty pod Troskami a nápisem ŠVPŘ Český ráj 2014. Děti si samy mohly zvolit barvu. Dorazili jsme akorát k večeři a po večeři jsme rozjeli naši bláznivou olympiádu. Jako první disciplína byly skoky v pytlích, běh s táckem mezi překážkami. U obou jsme si společně užili dost legrace. Poté jsme si ve skupinkách rozluštili cíl turistického pochodu na následující den. A to celodenní výlet na Hruboskalsko. Večer si každá třída zvlášť zasoutěžila ve svých třídních disciplínách jako volba „krásky třídy“, soutěž o nejkrásnější klučičí nohy, soutěž v tancování v párech s balónky apod. Také byly rozdány první panáčci do celotýdenní soutěže- a to panáčka turisty, sportovce, pořádníčka, andílka za chování a obrázky za kamarádství. Po večerní hygieně a chvilce na společné hraní v pokojích byla ve 22hod večerka.

Druhý den
Druhý den byl budíček v sedm hodin. Po ranní hygieně jsme se sešli na snídani. Poté byly vydány pokyny k zabalení na celodenní výlet. Každá třída si vybrala dva náhodné turisty ke kontrole batohů-bohužel zrovna oba náhodní nebyli správně zabalení, tudíž proběhla kontrola všech batohů. Bez pláštěnky se prostě nedalo odejít na celodenní výlet. Dorozdali se řízky na cestu a vydali jsme se na vlak do Borku. Ten byl vzdálen od ubytování asi 2,5km. S písničkami na rtech jsme poměrně svižně dorazili a posvačili na nádraží a bohužel museli půl hodiny čekat díky výluce na trati. Vystoupili jsme v Turnově a prošli si Zlatou cestu Hruboskalskem. Děti byly nadšené ze skal, z vyhlídek. Ještěže ale nemohly „fňukat“do kopců, jelikož by jim večer byl odebrán panáček turisty. První vyhlídka HLAVATICE-osamocená pískovcová skála se nachází na severním okraji Hruboskalské plošiny, nedaleko hradu Valdštejn, asi 2 km jižně od města Turnov. Skála s nadmořskou výškou 380 m.n.m. je přístupná po 36 železných točitých schodech. Z vrcholku je hezký výhled na okolní krajinu - Turnov, Kozákovský hřeben a dále i Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko. Pro lepší orientaci je vyhlídka opatřena orientační tabulí. Všichni našli odvahu vylézt a užít si výhled. Raději jsme chodili jen po skupinkách. Někteří dokonce po vylezení šli hned do dřepu, jak jim výška nedělala dobře. Ozývaly se hlášky“to je má smrt“, „proč jsem sem lezl“ apod. Dále jsme vyrazili na Valdštejn, kde si děti poprvé kupovaly upomínkové předměty a také jsme se zde naobědvali. Lesní cestou jsme dál došli k Hrubé skále.Cestou jsme hráli hry „na medvědy“, „nálety“, „oheň přede mnou“. Na krásných nádvořích jsme si vyprávěli o Bajajovi, který se zde točil. Občerstvili jsme se zde zmrzlinou, zakoupili další upomínkové předměty a napsali pohledy domů. Nakoukli jsme do kostela a vyrazili jsme do skalního města. Hruboskalské pískovce mají mocnost až 120 metrů a vytváří plošinu s nejvyšší nadmořskou výškou 380 metrů, která se směrem do údolí Libuňky rozpadá a vytváří tak typické skalní město. Desítky skalních věží dosahují z údolní strany až 90 metrů a mají oblé vrcholky. Rokle a soutěsky na okraji vytváří romantická zákoutí. V jedné z nich je upraveno tzv. Adamovo lože, které jsme si také prohlédli. Potom jsme cestou minuly Lázně Sedmihorky a autobusem dorazili zpět do Borku. Odtud naše známá 2,5km cesta zpět do apartmánů. Příjemně unaveni jsme povečeřeli. Večer jsme věnovali bláznivé olympiádě. V úterý to byly disciplíny-běh s koštětem mezi překážkami,namotávání autíček. Užili jsme si i skákání přes švihadlo, golf, prolézačky, trampolínu.Poté zas byly přiděleni panáčci do soutěže a každá třída zvlášť si zasoutěžila už ve svých klubovnách. A to v tanci se zápalkami v párech, dokončení tanců s balónky. Drahhuška a Martin oslavili své narozeniny, rozdali dětem bonbony a dostali pořádného hobla. Následovala večerní hygiena, chvilka povídání si s kamarády v pokoji v postýlkách a večerka ve 22 hod.
Třetí den
Ve středu ráno již nebylo možné udělovat diplom za ranní ptáče, protože všichni po celodenním výletě spali.V tento den na nás čekalo opravdu hodně. Dopoledne jsme měli naplánovanou cestu na Trosky, odpoledne na obrácené zvony v Rovensku a večer táborák a soutěže. Výšlap na Trosky byl opravdu jen a jen do kopce. Cesta vedla kolem skřítkovských domečků a tak jsme zkontrolovali, zda se nám v nic někdo neusídlil.Když jsme se vyškrábali k hradu, zakoupili jsme lístky a dostali do ruky vyprávění o hradu.A tak jsme obě p.učitelky přečetly dětem vyprávění o hradu a několik pověstí. A pak jsme konečně vystoupali úplně nahoru. Většina byla velmi odvážná-stoupali rychle a u okýnek vytrvali dlouho a shlíželi do okolí. Některým ale nedělala výška příliš dobře a přikrčeně z okýnka jen vykoukli. Ale zvládli to úplně všichni. Výhled z „Panny“byl nádherný. Ještě jsme absolvovali výlez na druhý vrchol,“Babu“, ale to už nebyla taková výška, protože až nahoru nelze jít. Ještě jsme se na Troskách nasvačili a pak už hurá dolů. Po příchodu „domů“ si děti mohly řádit na hřišti a hrát minigolf. Po obědě jsme vyrazili na další výlet a to do Rovenska pod Troskami. Z venku nenápadná dřevěná zvonice skrývá unikátní světovou zvláštnost - zvony obrácené srdci vzůru, jež se uvádějí do pohybu šlapáním. Vyslechli jsme si zajímavé vyprávění a vyrazili na náměstí na nanuka. Když jsme dorazili domů,tak se děti vykoupaly v bazénu a pak plnily další disciplíny bláznivé olympiády. To stále nebylo vše. Následovala pyžamová párty. Zábavné bylo tancování s balónky nebo s krabičkou od zápalek. Večer si každý opekl buřtíka, eventuelně chleba.Ve 22 hod.večerka a šup na kutě.
Čtvrtý den
Ráno si každý odbyl poslední disciplínu z olympiády a úkolem během dne bylo, aby si každý ve chvílích volna splnil 9 jamek minigolfu. Vyrazili jsme na naše známé vlakové nádraží a z něj jsme se mašinkou dopravili do Radvánovic do Šťastné země. Všichni se moc těšili na řádění. Měli jsme štěstí, bylo tam jen několik skupin, které postupně odcházeli a nakonec jsme v celém obrovském areálu zbyli jen my. A tak jsme si to náležitě užívali. Nejvíce se řádilo na trampolínách a lanovce. Kdo chtěl, mohl navštívit i geopark. Vláčkem jsme odjížděli docela zmoženi. Chvilka stačila, aby se však děti po příchodu „oklepaly“a řádilo se dál na hřišti. Po večeři si měl každý udělat bláznivý účes. Potom ještě každý předvedl své taneční kreace, někteří se pěkně odvázali a ukázali, co v nich je. Členové tanečního kroužku předvedli všem ostatním nový tanec. Pak následoval boj holek proti klukům v tom, kdo udrží ve vzduchu déle balónky. Vyhrály holky. Po setmění jsme my, paní učitelky, připravily stezku odvahy, na kterou se ptaly děti již ve škole a na kterou se každý těšil. Děti chodily po jednom, na cestě jim svítily svíčky a pouliční lampa. Také je tam čekala strašidýlka v podobě nás,paní učitelek .Po cestě se museli podepsat a na konci si u paní vychovatelky vyzvednout bonbon. Leknutí zažil ten, kterému zhasla pouliční lampa…Od té chvíle začala být cesta strašidelnější a proto mohly děti chodit po dvojicích. Pro nás ,p.učitelky, to byl opravdu perný den a noc.
Pátý den
Po probuzení si měly děti za úkol začít s pomocí p.učitelek balit. A hned po snídani jsme se vydali za koníky. Jen ti, kteří měli puchýře nebo jezdí často na koni,  zůstali v areálu a spolu s p.vychovatelkou měli za úkol uklidit areál, společenské místnosti a zbalit si. Sice už bylo jasné, že bude hodně teplo, ale děti se moc těšily a nechtěly si jízdu na koni nechat ujít. Zpátky jsme dorazili v 11 hod.a tak si mohly všichni ještě pohrát na hřišti a pak dobalit. Kdyby nebylo šikulů-hledačů zapomenutých věcí, tak někteří odjedou bez svých věcí. Pan majitel přijel pro naše věci a my vyrazili opět půl kilometru k zastávce autobusu. Autobus měl opět zpoždění – asi 15 min. Ale nakonec jsme se dočkali a vyrazili vstříc domovu. Za celý týden byli všichni unaveni a půl autobusu za chvíli spalo. Těsně před školou byli ale už všichni vzhůru a společně jsme si zazpívali.
Doufáme, že se škola v přírodě všem líbila a tak zase za rok…

Školní rok 2014/2015

Hastrmanská stezka Brniště

Poslední zářijový den jsme vyrazili na výlet do Brniště. Ze zákupského náměstí nás odvezl autobus do Luhova a pak jsme již šli pěšky. Obě třídy, 4.A i 4.B , se již těšily na Hastrmanskou stezku.
Na tabulích si návštěvníci mohou přečíst o různých přírodních zajímavostech v okolí nebo o fauně a flóře nacházející se v blízkosti turistické stezky, která je určena především pro rodiny s dětmi. Kromě informačních tabulí se malí návštěvníci během procházky mohou zabavit na čtyřech interaktivních hřištích.
My jsme utvořili dvoučlenné nebo tříčlenné skupiny. Každá dostala mapu a také zápisník a tužku. Postupovali jsme podle mapy, zastavovali jsme se na stanovištích, plnili úkoly, které nám zanechal vodník či víly. Vždy jsem dětem přečetla nějakou zajímavost a tu si měly zapsat. Na konci cesty, na nádraží, pak byl test ze získaných informací. Vítězům byl přislíben týden bez domácích úkolů.
Zážitkem bylo určitě setkání se zmijí a samozřejmě se všem líbila cesta vlakem. Doufám, že si každý zapamatoval alespoň pár zajímavostí a že se na stezku někdy vrátí s rodiči a znovu si ji projde.
Další exkurze nás čeká v prosinci před Vánoci. Vypravíme se do Kryštofova údolí na výstavu betlémů.
 

Den otevřených dveří
V sobotu 13. září 2014 se v rámci Zákupských slavností uskutečnil ve škole "Den otevřených dveří". Oslavili jsme kulaté výročí naší školní budovy - 50. let od otevření školy na sídlišti v Zákupech.
Naše třída připravila pro návštěvníky malé pohoštění a vyzdobila třídu svými portréty, aby bylo hned jasné, kdo je „čtvrťák, béčák“. Poděkovat bych chtěla Nelče, Mírovi, kteří výborně provázeli a seznamovali návštěvníky s naší třídou. Zároveň chci poděkovat Štěpovi, Johance, Aničce i Nelče, kteří se zapojili do kulturního programu před školou. Jiní zas reprezentovali třídu s pěveckým vystoupením (Anička, Vojta, Štěpa) nebo tanečním vystoupením (Míra, Lucka, Nelča, Adélka, Mirča, Anička).

Dravci v naší škole
Dne 19. září nás navštívila obecné prospěšná společnost na ochranu dravých ptáků Zeyferus se svým programem: Letové ukázky dravců. Po krátkém a poučném výkladu předvedli kriticky ohrožené dravce, jak volně létají a loví. A jaké dravce jsme měli možnost vidět? Výry, rarohy, sokoly, puštíky, sovy pálené, jestřáby, orly, supy….

Národní den
Tradiční projektový den letos vyšel na pátek 24. října. Letos nám naši parlamenťáci vylosovali bílou barvu. Soutěž o největší počet oblečení bílé barvy vyhrála Deniska, která se sladila i sponkami a gumičkami do vlasů. Připomněli jsme si, proč slavíme státní svátek 28. října, vybarvili státní znak ČR, připomněli další státní znaky a seznámili se s pojmem demokracie. V rámci tématu Demokratický stát ČR, jsme si zahráli na poslance, vládu, soudce, policisty, pana prezidenta. Volili jsme, tvořili zákony, tvořili rozpočet vlády a dokonce zatýkali a odsuzovali za nedodržení zákonů.


Projektový den Den výživy
Ve čtvrtek 16.10.se na I. stupni uskutečnil projektový den "Den výživy". Pro své mladší spolužáky si zajímavé příspěvky o zdravé výživě připravili žáci devátých tříd. Naše letošní téma byly MLÉČNÉ VÝROBKY. Uvařili jsme si společně čokoládový a vanilkový pudink. Poté jsme ve skupinách zjišťovali, co patří do mléčných výrobků, látky obsažené v mléčných výrobcích, množství vápníku v mléčných výrobcích (nejvíce v tvrdém sýru). Seznámili jsme se také s anglickými slovíčky na téma mléčné výrobky, s typickými sýry jednotlivých zemí (naše olomoucké tvarůžky, niva). Na závěr jsme na plakát namalované krávy nalepili donesené obaly od mléčných výrobků.

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ
Děti, v rámci dovršení desetileté hranice pro možnost jízdy na kole na veřejné silnici, mají letos naplánované tři návštěvy dopravního hřiště v České Lípě. První návštěvu máme za sebou, děti se seznámily s pravidly silničního provozu, řešily problematické dopravní „křižovatkové“ situace, shlédly dopravní videa. Příští návštěva bude spojena s testem a poslední cesta na dopravní hřiště bude rozhodující s jasným cílem-získat průkaz cyklisty. Na závěr si také získané znalosti ověří celodenním praktickým zvládáním dopravních situací přímo na dopravním hřišti.

VÁNOČNÍ JARMARK
Dne 29. listopadu jsme se zúčastnili vánočního školního jarmarku. Výrobky na něj jsme chystali již od začátku listopadu. Vyráběli jsme andělíčky ze šišek, andělíčky z těstovin, vánoční svícny, stromečky na vánoční stůl, svícny z papíru… Téměř vše jsme prodali a utržili „dostatek“ peněz, které použijeme na škole v přírodě, jako příspěvek na exkurzi do Kryštofova údolí apod. Poděkování patří rodičům, kteří se zapojili do přípravy na jarmark a přispěli ať upečením cukroví, ať výrobou papírového pletení či jiným způsobem k úspěšnému vánočnímu prodeji. Speciální poděkování patří babičce Mirečky Pickové, která kromě materiální pomoci, ještě nabídla své „ruce“ a pomáhala celý den naší třídě vyrábět svícny. Příští rok máme slíbené od paní Marklové, že nás naučí plést z papíru vánoční stromečky, vánoční věnečky. Poděkování patří i prodávajícím-děti si vánoční atmosféru užívaly a už teď se těší na příští vánoční jarmark.
 

Exkurze - Praha
Naše mise začala na Vyšehradě ve starém purkrabství. Původně jde o palácový objekt s počátky ve 14. století, v období přestavby Vyšehradu Karlem IV. Děti se rozdělily do skupin a náš průvodce jim rozdal barevné šátky-pro každou skupinu jinou barvu. Se zavázanýma očima a ruku v ruce došli všichni do tajemných chodeb purkrabství. Tam skupiny dostaly za úkol najít indicie k nějaké postavě českých dějin. A protože objevily i klíč, musely na zahradě nalézt bednu a následně ji odemknout. Někteří byli zklamáni, že v bedně nic není, ale to bylo záměrem pana průvodce, protože o některých postavách z českých dějin také nemáme žádné hmatatelné důkazy. Vyprávěli jsme si o kněžně Libuši, jejíž sochu jsme viděli v zahradách, jak ze svého sídla na Vyšehradě věštila budoucí slávu Prahy. Také o udatném Bivojovi, o bájném koni Šemíkovi a jeho skoku z vyšehradské skály či o dívčí válce. Jedna ze skupin však objevila první část ze skládačky velkého erbu. Tyto části jsme pak nacházely při celé výpravě a na konci naší mise jsme sestavili celý erb. Náš průvodce nás zavedl do chrámu sv. Petra a Pavla a zahrál si na krále Vratislava. Všechny skupiny před ním poklekly a řekly, co by naší české zemi popřály v dalších letech. Cihelnou branou jsme prošli do tmavých kasemat. Kasematy jsou chodby v pevnostních valech, sloužící k soustředění vojska a jeho nepozorovatelnému přesunu. Nacházejí se po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit jako shromaždiště vojáků, sklad potravin a munice. Délka obou křídel kasemat je necelý 1 km. Náš průvodce nás poučil, že se zde pohybovala husitská, francouzská a švédská vojska. Průvodce, vybaven reproduktorem s bojovou hudbou či francouzskou hymnou nás upozornil, že pokud potkáme husity, musíme je zahnat hlasitým pokřikem. Při setkání s Francouzi je nutné se přitisknout ke zdem kasemat a zhasnout několik baterek, které slabě poblikávaly. Před velkými Švédy však rychle jít k zemi. Při pochodu jsme se dostali do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Zde jsme nalezli poslední z částí velkého erbu a také onen velký erb. Všechny části jsme do něj zasadili.
Při zpáteční cestě jsme navštívili vyšehradský hřbitov, jemuž vévodí monumentální hrobka Slavín. Zde odpočívají čeští velikáni. Úkolem bylo podle mapky najít hrob některého z nich a dozvědět se o něm zajímavé informace. Celkové zhodnocení a shrnutí proběhlo opět ve starém purkrabství. Po obědě nás již čekala druhá část exkurze – Pražský hrad.
Prohlídku Pražského hradu jsme začali u hradní stráže. Fotografování a šlo se dál. Následovala prohlídka Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. V hlavní lodi jsme obdivovali početné vitráže. Na pilířích jsme viděli chór s 21 bustami panovníků, biskupů, královen i stavitelů z dílny Petra Parléře. Za hlavním oltářem nás zaujala socha Josefa Václava Myslbeka. V jižním oozu zase monumentální stříbrný náhrobek sv. Jana Nepomuckého. Velmi pozorně jsme také poslouchali přednášku paní průvodkyně o tom, že chrám se stavěl téměř 600 let. Dále nás překvapilo, že jednomu z prvních stavitelů, Petru Parléři, bylo teprve 23 let, když se ujal stavby.
Následovala prohlídka Vladislavského sálu, což je největší slavnostní prostor středověké části Pražského hradu. Byl postaven za panování Vladislava Jagellonského a po něm také pojmenován. V minulosti sloužil jako místo korunovačních hostin českých panovníků a dokonce se zde konaly jezdecké rytířské turnaje na koních apod. Dnes je sál vyžíván pro reprezentační shromáždění o státních svátcích, slavnostní zasedání Parlamentu a podobně. Obdivovali jsme strop s bohatou krouženou klenbou v pěti polích a využili také jedinečnou příležitost prohlédnout si repliky korunovačních klenotů. Proběhli jsme se po jezdeckých schodech a zamířili do Zlaté uličky.
Malebný ráz uličky byl vnímán už za první republiky a dbá se na to, aby nebyly domky příliš měněny. Prohlédli jsme si zde galerie, originální krámky a expozice. Celá ulice je dlážděná tzv. kočičími hlavami, ulička je úzká a domky připomínají domečky pro panenky. U Daliborky jsme si vyprávěli příběh o Daliborovi. Ta vypráví, že je pojmenována po prvním vězni, který ji obýval – mladém šlechtici Daliborovi z Kozojed. Z dlouhé chvíle se naučil krásně hrát na housle.
Závěr exkurze patřil návštěvě Mc Donaldu. Již teď se těšíme na další exkurzi a třeba zase do Prahy.
 

Škola v přírodě
V pondělí 15. 6. jsme vyrazili směr Jizerské hory. Po příjezdu a vybalení věcí, jsme vyběhli před penzion na hřiště s houpačkou, kolotočem, minigolfem a rybníčkem s velkými krásnými rybami. Po obědě následoval výšlap na rozhlednu Černá studnice. Nahoře byly čtyři balkóny, každý na jinou světovou stranu. Byl odtud krásný výhled. Po nakoupení drobností na památku a nanuků na osvěžení jsme se vraceli pomalu zpět. Cestou jsme plnili projekt Vlastenectví – 1.část, kterou byl Pravěk. Stavěli jsme pravěká obydlí a následovala pravěká bitva. Cestou jsme posbírali kameny a klacky a vyrobili si pravěké zbraně. Ještě nás cestou honil mamut a pterodaktyl. Ve skupinách jsme hledali mamuty a s výkřikem:“ Zhyň mamute zhyň!“, jsme je chytali.Večer se uskutečnila pyžamová párty se soutěží o Miss či Missáka pyžamo.
V úterý ráno jsme se vrhli na druhou část projektu a to byly pověsti. Děti měly za úkol najít papír s názvem pověsti a tu nacvičit ve skupinách.Zároveň jsme se pustili do batikování triček a potisku triček. K době starých bájí a pověstí patřily i šperky, které jsme vyráběly z fimo hmoty.Práce se nám povedla a my měli velkou radost, že jsme si vyrobili něco na památku a máme i dárek pro rodiče. Odpoledne jsme se vypravili k TanvaldskémuŠpičáku. Většina navštívila továrnu na výrobu hraček – Detoaa mohla si i vyrobit hračku na památku. Po večeři jsme opět vyrazili na naše hřiště.
Ve středu ráno jsme se vydali na celodenní výlet. Hned po snídani jsme pěšky vyrazili do Jablonce nad Nisou. Obešli jsme Jablonecké Paseky a šli na známou přehradu Mšeno se spoustou kaprů. Cestou jsme nakoupili rohlíky. Ke krmení kaprů se přidalo i krmení kachen a labutí. Mohli jsme vidět z překrásné hráze rvačku kachen a kaprů o rohlíky. Nikdy jsme nic podobného neviděli.Dále jsme jeli autobusem do Janova nad Nisou. Čekala na nás bobová dráha, na kterou jsme se velmi těšili. Po zkušebních jízdách, které jsme absolvovali raději ve dvojicích, jsme se odvážili a sjížděli sami. Vítr ve vlasech, úsměv ve tvářích-super.Užili jsme si i hru na honěnou na obrovských trampolínách pod dráhou. Někteří z nás jela dále do Hrabětic do minizoo, kde jsme viděli klokana, zebru, velblouda, různá domácí zvířátka a povozili jsme se na koních. Večer nás všechny společně čekaly buchtičky se šodó. Den ale nekončil. Po večerních týmových soutěžích nás čekala obávaná noční bojovka. Usínali jsme natěšení na další den, kdy jsme měli slíbené lanové centrum.
Po čtvrteční snídani jsme se věnovali projektu Vlastenectví a pomocí hlaholice napsali svá jména. Dále jsme si vyzkoušeli pravěké jeskynní malby na kameny. Poté už jsme šli řádit do korun stromů. Zdolávali jsme lanovky, kladiny, provazy a mosty, a to ve výšce několika metrů nad zemí. Nikdy jsme si snad nic víc neužili.Po obědě jsme šli procházkou na farmu povozit se na koních. Následovala prohlídka farmy. Navečer nás čekaly rytířské turnaje. V týmech jsme si vymýšleli erby a soutěžili mezi sebou. Získávali jsme kartičky s rytíři za každou splněnou dovednost. Nejvíc se nám asi líbilo házení hadrových míčků na rytíře bránícího se štítem. Nakonec jsme byli pasováni na rytíře a dostali pasovací list od krále Karla IV. Večer jsme se hodně pobavili nad dramatizací pověstí, které jsme celý týden pilně nacvičovali. Nezapomenutelný byl Mírův porod krále Ječmínka. Ale i všem dalším se pověsti vydařily.
V pátek nás čekal poslední švédský stůl k snídani a neoblíbené balení. Část z nás stihla ještě poslední výšlap na rozhlednu Nisanku, odkud byl krásný rozhled do okolí. Další skupina si zopakovala lezení v lanovém centru a třetí skupina si hrála na hřišti. Poté jsme se vyfotili u "našeho"penzionu Maják a rozdali poslední diplomy. Myslíme ale, že některé diplomy chyběly. A to pro naše paní učitelky (Petru Olšarovou a Kateřinu Řehořkovou), které pro nás celou školu v přírodě připravily a obětovaly pro nás i svůj volný čas. Děkujeme i paní Brynychové, která se o nás na škole v přírodě také starala.Už teď se těšíme na další školu v přírodě!!!!!!
Kája Steklá a Eliška Bímová, Lucka Marklová a Anička Sazamová

Školu v přírodě zveršovali Lucka Marklová, Johanka Pánková, Mirča Picková a Vojta Kašpar:
Švédské stoly každý den - jídlo, pití, jen si vem.
Ke snídani švédský stůl, získáš sílu jako kůň.
Lanovka a bobovka, strašidelná bojovka.
Hlaholici napsat, do deníčku zapsat.
Ani chvilku neležíme, na vyhlídku vyrazíme.
Vylezeme na Studnici, pošlem domů pohlednici.
Paní učitelka volá HESLO a my zařvem KŘESLO:-).